Προμηθέας - Ντιζόν 68-71: Έχασε και βγήκε τρίτος (highlights)

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην Πάτρα και έχασε με 71-68 στην παράταση (63-63 κ.αγ.) από τη γαλλική Ντιζόν τερματίζοντας τρίτος στην πρώτη φάση του BCL.

O Προμηθέας ξέμεινε από λύσεις στην επίθεση κατά τη διάρκεια της παράτασης με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με 71-68 από την Ντιζόν στην Πάτρα και να τερματίσει τρίτος στην πρώτη φάση του BCL.

Με δεδομένες τις απουσίες των Κάουαν και Χέιλ οι «πορτοκαλί» είχαν πρόβλημα στην επίθεση και ειδικότερα στο περιφερειακό σουτ 0/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Την ίδια ώρα οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με πολυφωνία στο σκοράρισμα προηγήθηκαν με 23-29 στο 16’ τελειώνοντας το πρώτο μέρος με 29-33.

Το παιχνίδι ισορρόπησε απόλυτα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του β’ μέρους και όποια έκανε το μεγάλο λάθος θα έχανε.

Στο 1.22’ ο Τσικόκο ισοφάρισε σε 60-60 και στο 1.06’ ο Κόφι είχε λάθος πάσα για να δώσει προβάδισμα με 60-63 στα 58’’ ο Λάζιτς. Ο Ρέινολντς με ένα απίθανό τρίποντο ισοφάρισε στα 33’’ και στα 12’’ ο Χρόβατ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ενώ ο Στέφενς κέρδισε δύο βολές στα 5’’ αστοχώντας και στις δύο με το ματς να πηγαίνει στην παράταση (63-63)!

Εκεί οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές βολές, αλλά παρόλα αυτά μείωσαν σε 68-69 στα 22’’ με τον Φρέιζερ και στα 19’’ ο Κέιβερ έδωσε προβάδισμα με 68-71 στη Ντιζόν.

Ο Ρέινολντς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 17’’ και η Ντιζόν πήρε τη νίκη με το τελικό 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.αγ.), 68-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόφι 3, Φρέιζερ 8 (2/6 σουτ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τζόουνς 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 8 (3/11 σουτ), Μπαζίνας, Ετσενίκε 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 5 λάθη), Κόνιαρης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στίβενς 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 12/24 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 22 λάθη, 23 φάουλ.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 2, Κέιβερ 18 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές), Χόλστον 14 (2/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη), Χαντ 5 (5/6 βολές), Λάζιτς 8 (1), Τσικόκο 8, Ντοκοσί 6 (7 ριμπάουντ), Χρόβατ 6 (2/13 σουτ), Ονιάνγκ 4 (2/8 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 16/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ.