Περιστέρι - Λε Μαν 78-86: Έχασε τις όποιες ελπίδες για την 1η θέση (highlights)

Το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Λε Μαν με 78-86 στο BCL.

Όπως και στο ματς του α’ γύρου, το Περιστέρι δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λε Μαν και γνώρισε την ήττα μέσα στο «Α. Παπανδρέου» με 78-86. Οι «κυανοκίτρινοι» έχασαν έτσι τις όποιες ελπίδες για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλό τους στο BCL.

Το Περιστέρι μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-6 στο 5ο λεπτό. Η ομάδα του Σπανούλη είχε ρυθμό και πήγε στο 19-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Περιστέρι καλύτερο στο +11 (25-14). Η διαφορά ανέβηκε στους 15 με το ξεκίνημα της β’ περιόδου (29-14). Ακολούθως κόλλησαν λίγο επιθετικά οι «κυανοκίτρινοι» και η Λε Μαν μπόρεσε να μειώσει σε 31-22. Ο Ράγκλαντ με τρίποντο έκοψε την ορμή των Γάλλων (34-22). Με ένα 11-0 όμως η Λε Μαν έκανε το 34-33. Σκορ ημιχρόνου 36-33 με καλάθι του Ράγκλαντ (10π.).

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά στην επανάληψη και έκανε το 44-35. Και πάλι ωστόσο η Λε Μαν βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει (44-41) και κατάφερε μάλιστα να ισοφαρίσει (44-44). Με το Περιστέρι να τα βρίσκει δύσκολα, η γαλλική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (48-50). Οι παίκτες του Σπανούλη προσπέρασαν με 56-55 και έκλεισαν τη γ’ περίοδο στο 58-55.

Το Περιστέρι ήταν μπροστά με 66-63 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά στη συνέχεια τα πράγματα δεν κύλησαν καλά και η Λε Μαν ξέφυγε με 67-74. Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν, χωρίς επιτυχία όμως, με τους Γάλλους να πηγαίνουν στο 71-80. Δεν άλλαξε κάτι στα τέλος, με τη Λε Μαν να παίρνει τη νίκη με 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 15, Χαντς 15, Πουλιανίτης 5, Ράγκλαντ 10 (11ασ.), Ρένφρο 4, Χουγκάζ 5, Κασελάκης 5, Μήτρου-Λονγκ 2, Τόμπσον 13 (7ρ., 5κοψ.), Ουίλιαμς, Ξανθόπουλος 4.

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρ): Ντε Λατιμποντιέρ 15, Τζόουνς 20 (5ασ.), Λιούις 22, Μαβούγκμπε 2, Σβαρτζ 7, Ντελανί, Χάντγκινς 11, Νάρας 3, Γιεγκουέτε 6 (7ρ.).