Ρίτας Βίλνιους - Προμηθέας 77-75: Χάθηκε στο τέλος η νίκη με ανατροπή (highlights)

Ο Προμηθέας επέστρεψε από το -13 του ημιχρόνου, πήρε προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό, όμως τελικά ηττήθηκε από τη Ρίτας Βίλνιους (77-75).

Υπερπροσπάθεια έκανε ο Προμηθέας να επιστρέψει στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τη Ρίτας Βίλνιους για το Basketball Champions League.

Εντέλει, η προσπάθειά του έμεινε μισή, αφού ηττήθηκε με 77-75, παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό.

Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο -13 (51-38, έχοντας δεχθεί επιμέρους σκορ 24-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο), ο Προμηθέας ανέβασε στροφές στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 11-17), άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (62-55 στο 30').

Χωρίς να χάσει τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση η ελληνική ομάδα πέτυχε την ανατροπή και στο 38' έγραψε το 69-73, δείχνοντας σίγουρη για το «διπλό». Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με γρήγορο σερί 4-0, αξιοποιώντας την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τα λάθη του Προμηθέα, ισοφαρίζοντας σε 73-73 στο 39'. Ο Ετσενίκε έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Αχαιούς (73-75 στα 51''), αλλά ο Αρ Τζέι Κόουλ έπιασε στον... υπνο την άμυνα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου και με δύο κολλητά λέι απ διαμόρφωσε το 77-75, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το σουτ του Ετσενίκε που θα έστελνε το ματς στην παράταση δεν έφτασε ποτέ στον στόχο του, καθώς ο Γκόραμ σημείωσε το κρισιμότερο μπλοκ του αγώνα για τη Ρίτας.

Ο Κρις Κόφι με 19 πόντους (και 9 ριμπάουντ) οδήγησε την επίθεση του Προμηθέα, ενώ 15 πρόσθεσε ο Χάιμε Ετσενίκε. Από τη Ρίτας Βίλνιους «έλαμψαν» οι Μαργκίρις Νορμάντας και Αρ Τζέι Κόουλ, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6 (0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντζεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Βελίτσκα 4 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάουαν 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ετσενίκε 15 (6/13 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος (0/3 σουτ), Κόνιαρης 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.