Η ΑΕΚ νίκησε την Μπάμπεργκ με τρομερό Ρατάν-Μέις

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ξαβιέ Ρατάν-Μέις που πέτυχε 24 πόντους, η ΑΕΚ νίκησε την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ με σκορ 93-86.

Για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League της FIBA, η ΑΕΚ νίκησε την Μπάμπεργκ με σκορ 93-86, κάνοντας το ρεκόρ της στις νίκες σε 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για τους "κιτρινόμαυρους" ήταν ο Αμερικανός γκαρντ Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι σημειώνοντας 24 πόντους (με 7/11 δίποντα). Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Μάλκολμ Γκρίφιν με 14. Κόστισαν στους Γερμανούς τα 18 λάθη που έκαναν στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να μετρούν στο ματς 22 ασίστ και 13 κλεψίματα.

Το ματς

Η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, φτάνοντας στο +6 (17-11) στο 7', με την "Ένωση" να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 21-15. Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, καταφέρνοντας να φέρουν το προβάδισμα τους στο +10 (33-23) στο 14' ύστερα από το τρίποντο του Ματσιούλις. Η Μπάμπεργκ στη συνέχεια κατάφερε να αντιδράσει και έτρεξε ένα σερί 7-0, μειώνοντας σε 40-32, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους "κιτρινόμαυρους" να προηγούνται με 42-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι, μέτρησε ένα γρήγορο σερί 8-0, βρίσκοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (57-45) στο 26', με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ. Το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε την "Ένωση" να προηγείται με 67-59. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν να αποδεικνύουν πως κάνουν εκείνοι κουμάντο στο παρκέ. Στο 33' ο Ματσιούλις με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 74-66, ενώ στο 35' ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +11 (81-70) στο 35'.
Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Γερμανοί παραδόθηκαν στις διαθέσεις των γηπεδούχων, με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να φτάνουν στην επικράτηση με σκορ 93-86

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 14, Χάντερ 9, Ρατάν-Μέις 24 (8/15 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σάκοτα 2, Σαντ-Ρος 7 (3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Λαρεντζάκης 14 (5/8 σουτ), Ματσιούλις 8, Ρόμπερσον 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπαγκάτσκις): Ράις 6 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κουλμπόκα 16 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 20 (9/10 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιντ 5, Αλεξάντερ 14, Χάρις 2, Γέλοβατς 8 (7 ριμπάουντ), Ολίντε 7, Στάκι 5, Κράτσερ, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 3

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 28/44 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάμπεργκ: 27/42 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 11/12 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, - κοψίματα