Πρώτη νίκη για Άρη στο Europe Cup- 55-51 την Ντνίπρο στην Ουκρανία

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Άρης κέρδισε μέσα στην Ουκρανία τη Ντνίπρο με σκορ 51-55 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με τον πιο απογοητευτικό τρόπο τον αγώνα στην Ουκρανία. Απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε στην 12αδα της τους δύο καλύτερους παίκτες της (Μισούλα, Σέντζιν) βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με διαφορές 10-12 πόντων. Η Ντνίπρο προηγήθηκε με 15-3 (5’), 17-5 (7’) και 22-12 (9’) πριν οι κίτρινοι μειώσουν σε 22-15 στο τέλος της περιόδου.

Η αστοχία - κυρίως στα δίποντα - συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με μόλις 5/19 σουτ μέσα από τα 6,75 μ. και κρατήθηκε στο σκορ γιατί πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ και γιατί έκανε μόλις ένα λάθος στο διάστημα αυτό.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-28 για τους γηπεδούχους, σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Με πέντε αναπάντητους πόντους των Μπελ και ΜακΓκι ο Άρης ισοφάρισε γρήγορα σε 33-33 (22’) και από εκείνο το σημείο και μετά παρουσίασε και πάλι τα ίδια συμπτώματα στην επίθεσή του. Αστοχία, βιαστικές επιλογές, άσχημα τελειώματα κράτησαν τους Θεσσαλονικείς πίσω, ωστόσο το ίδιο κακό πρόσωπο παρουσίαζε και η Ντνίπρο.

Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και ένα εύστοχο σουτ από μέση απόσταση του Κάιζερ έδωσαν για πρώτη φορά στον Άρη το προβάδισμα με 37-42 στο 27’, όμως οι Ουκρανοί απάντησαν άμεσα και με 7-0 σερί έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 44-42, με τους κίτρινους να έχουν μόλις 7/26 δίποντα μετά από 30 λεπτά αγώνα.
Με συνεχόμενα καλάθια του Μποχωρίδη και του Μπελ ο Άρης ξέφυγε με 44-49 (34’) και 46-52 (37’) και αυτή η διαφορά διατηρήθηκε ως το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού (49-54 στο 39’).

Ο Λάκι Τζόουνς στα 1:03 πριν το τέλος είχε δύο άστοχες βολές, όμως ακολούθησε λάθος του Τιμοφεγένκο και η κατοχή πήγε πάλι στους κίτρινους (42’’). Ο Φλιώνης αστόχησε σε τρίποντο στα 25’’, οι Ουκρανοί μείωσαν στα 12’’ με τον Κοζεμιάκιν (51-54) και έκαναν φάουλ στον Χάρις στα 7’’. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές έγραψε το 51-55 και σφράγισε τη νίκη για τους κίτρινους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.
ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σουντέλ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Ναζιάτκο, Προκοπένκο 3 (1).
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (3), Μποχωρίδης 14 (2), Χάρις 3, Τζόουνς 5 (1), Κάιζερ 6, Νταλό 3 (1), Φλιώνης 5 (1), ΜακΓκι 2, Σλαφτσάκης, Βεργίνης 1.