Ντιζόν - Προμηθέας 88-80: Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα (highlights)

Ο Προμηθέας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League από την Ντιζόν με 88-80.

Τέλος στο αήττητο Προμηθέα στο Basketball Champions League έβαλε η Ντιζόν, επικρατώντας με 88-80 στην έδρα της.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου υπέπεσε σε πολλά λάθη, τα οποία ευνόησαν τους Γάλλους για να κάνουν την τρίτη νίκη σε τρία ματς στον όμιλό τους.

Με 17 λάθη και χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, ο Προμηθέας βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, ενώ χάνοντας τη διάρκεια του και στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 18-9 και στο 27' βρέθηκε στο -15 (63-48), χωρίς να επιστρέψει ποτέ.

Ο Άντονι Κάουαν με 22 πόντους πάλεψε, αλλά δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες στην επίθεση. Από τους Γάλλους, ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Χόλστον με 25 πόντους και 5/7 τρίποντα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 45-39, 71-58, 88-80.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Καβέρ 14, Χρόβατ 12, Χαντ 5 (1/9 σουτ), Λάζιτς 9 (8 ριμπάουντ), Ντοκοσί 2, Ντουκοτέ 3, Χόλστον 25 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ονιάνγκ 3 (1), Ρουσέλ 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κάουαν 22 (3/10 σουτ, 15/16 βολές), Χέιλ 10 (2), Κόνιαρης 8 (6 ασίστ), Ρέινολντς 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κούρουτς 6 (2), Πλώτας, Στέφενς 3.