Πρεμιέρα με ήττα για την ΑΕΚ από την Χάποελ στο Champions League

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Champions League, καθώς ηττήθηκε με 79-75 στο ΟΑΚΑ. Της κόστισε το δεύτερο ημίχρονο, έκανε νταμπλ-νταμπλ (16π, 11ρ) ο Χάντερ.

Η κάτοχος του Basketball Champions League, ΑΕΚ, άρχισε με ήττα τη φετινή διοργάνωση και την προσπάθεια διατήρησης του τίτλου. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 79-75 στο ΟΑΚΑ από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρεμιέρα της στους ομίλους της διοργάνωσης.

Η Ένωση ουσιαστικά πλήρωσε δύο κακά αγωνιστικά της διαστήματα. Ένα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν είδε τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 21-3 αλλά και ένα στις αρχές της τέταρτης περιόδου με την Χάποελ να χτίζει διψήφιες διαφορές. Παρόλα αυτά στο φινάλε προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, μείωσε ως και το καλάθι αλλά δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ένα σερί όμως 7-0 της στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου μετέτρεψε το 12-14 σε 19-14. Μάλιστα στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Γιαννούλης Λαρτεντζάκης με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά την ΑΕΚ στο +10 κάνοντας το 26-16.

Παρότι οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (33-27 στο 16') η Ένωση ανέβασε και πάλι την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +11 (42-31).

Στο δεύτερο μέρος όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η ΑΕΚ είχε κακές επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Χάποελ και οι Ισραηλινοί από την πλευρά τους έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-2 με τον Ταμίρ Μπλατ να κάνει το σκορ 47-53 στο 26'. Δύο τρίποντα όμως από τους Σάκοτα και Μέις και ένα καλάθι από τον Καββαδά έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο σκορ καθώς προηγήθηκε με 55-53 στο 29'.

Για τα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά όμως η ελληνική ομάδα έμεινε δίχως σκορ και η ομάδα της Ιερουσαλήμ με ένα σερί 12-0 προσπέρασε με 55-65. Δύο τρίποντα του Γκρίφιν κράτησαν την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι (62-71), όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Ράταν Μέις με τρίποντο μείωσε σε 70-77, ενώ ακολούθησαν δύο καλές άμυνες, ένα καλάθι του ίδιου αλλά και ένα γκολ φάουκλ του Λαρεντζάκη με το οποίο μείωσε σε 75-77 στα 9,2'' για το τέλος. Ο Φελντέιν είχε 1/2 βολές για το 75-78, ενώ στα 4,2’’ ο Ράταν Μέις είχε 0/2 βολές, με τον Μπάτλερ να διαμορφώνει το τελικό 75-79 επίσης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 10 (2), Χάντερ 16 (11ριμπ.), Ματσιούλις 1, Ράταν-Μέις 17 (2), Σάκοτα 13 (3), Γιαννόπουλος 2, Καββαδάς 3, Λαρεντζάκης 11 (2), Ξανθόπουλος 2.

ΧΑΠΟΕΛ (Κάτας): Μπράουν 21 (3), Μπάτλερ 8, Φελντέιν 9, Τζόνσον 10, Όουενς 10, Μπλατ 9 (2), Τσούμπρεβιτς 4, Ελιγιάχου 4, Οχαγιόν, Στάνταμαϊρ 4.