Μάλαγα - ΑΕΚ 88-66: Κατέρρευσε στο τέλος... (highlights)

Η ΑΕΚ έχασε στο σπίτι της Μάλαγα με 88-66

Με το …αριστερό μπήκε στη φάση των «16» του BCL η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Μάλαγα με 88-66. Η «Ένωση» το πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις. Κράβις (22π.) και Πέρι (22π.) δίδυμο-φωτιά για τους Ισπανούς. Από την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ο Μίτσελ (18π.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (14-12 στο 5’), αλλά με ένα 15-8 η Μάλαγα έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο με 29-20. Η ΑΕΚ ανεβάζοντας την απόδοσή της, μπόρεσε να μειώσει στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (31-27). Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν χάσει τον ρυθμό τους και η «Ένωση» ισοφάρισε (31-31 στο 15’). Με ένα δυνατό σημείο πάλι, η Ουνικάχα έκανε το 43-37, με τον Καντζούρη να παίρνει τάιμ άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +5 (44-39). Ο Πέρι είχε 12 πόντους για τη Μάλαγα, ενώ απ΄ την ΑΕΚ πρώτοι σκόρερ οι Μάιλς (13π.) και Μίτσελ (10π.).

Ο Δικέφαλος δεν άφησε την Ουνικάχα να ξεφύγει κι άλλο στο ξεκίνημα της επανάληψης και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (44-43 και 46-45). Φέρνοντας άγχος στην γηπεδούχο, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά, με τρίποντο του Φλιώνη (50-50). Λίγο μετά μάλιστα, ο Μίτσελ έδωσε και το προβάδισμα (51-52). Η Μάλαγα έδειξε χαρακτήρα εκεί και έκλεισε μπροστά την γ’ περίοδο (59-54).

Η «Ένωση» αρνούμενη να παραδοθεί, έφερε ξανά το ματς στον πόντο (59-58) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Και πάλι ωστόσο η Ουνικάχα, κατάφερε να ξεφύγει (66-58). Στο κρισιμότερο σημείο η ΑΕΚ δεν είχε τις λύσεις και οι Ανδαλουσιάνοι απομακρύνθηκαν στο σκορ (76-60 στο 36’). Ο χρόνος πια δεν έφτανε στην ελληνική ομάδα και η ήττα ήρθε με 88-66 που δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθεια της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Τζέντοβιτς 9, Έτζιμ 4 (9ρ.), Καλινόσκι 4, Κράβις 22 (3κοψ.), Πέρι 22 (6ασ.), Μπαρέιρο 3, Μπριζουέλα 6, Κάρτερ 5, Ντίαζ (5ασ.), Οσετκόφσκι, Σίμα 13, Τόμας (6ρ.).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Γόντικας 1, Γιάνκοβιτς 6, ΜακΓκριφ 6, Παπαδάκης, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 7 (4ασ.), Κόνιαρης, Μάιλς 14, Μίτσελ 18 (13ρ.), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 4, Ουίλιαμς 10.