ΠΑΟΚ - Ρίτας 81-78: Έμεινε ζωντανός ο «Δικέφαλος» (highlights)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Ρίτας με 81-78, παρέμεινε ζωντανός και έστειλε τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς στη Λιθουανία - Ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς με 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να παραμείνει ζωντανός στο Champions League. Αν και βρέθηκε να χάνει με σκορ 63-71 στο 34', οι γηπεδούχοι κατάφερναν να αντιδράσουν και να φτάσουν στη νίκη με ανατροπή (81-78) επί της Ρίτας. Με αυτόν τον τρόπο έστειλαν τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς. Η πρόκριση θα κριθεί στη Λιθουανία στις 17 Ιανουαρίου.

Ο «Δικέφαλος» δεν έκανε καλό ξεκίνημα (17-23), αλλά είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (46-34). Στο δεύτερο μέρος οι Λιθουανοί έφεραν τα πάνω-κάτω, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ στην τέταρτη περίοδο. Στο τέλος όμως, η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη. Καθοριστικό το τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος ευστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ να είναι στο 78-78.

Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 20 πόντους (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα), έχοντας για άξιο συμπαραστάτη του Τζέιλεν Ράιλι (15 πόντοι, 3/9 τρίποντα). Ο «Δικέφαλος» βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια (14/30-46,6% τρίποντα) και είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (15/10). Από τους φιλοξενούμενους έκανε μεγάλο ματς ο Μάρκους Φόστερ (31 πόντοι, 5/12 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χαντς 20, Καμπερίδης 3, Μαργαρίτης 7, Ρένφρο 5, Ράιλι 15, Χρηστίδης 2, Φράνκε 10, Πόλει 7, Σαλούστρος 8, Σίμπερτ, Σλαφτσάκης 4, Τσιακμάς

Βίλνιους (Ζιμπένας): Εχόντας 12, Φόστερ 31, Φρίντρικσον 5, Ρατζεβίτσιους 6, Βαράντι 12, Καϊρίς 3, Λεκούνας 3, Μασιούλις 2, Νορμάντας 2, Ουίλιαμς 2