Περιστέρι - Ντιζόν 92-88: Ισοφάρισε και πάει στη Γαλλία για την πρόκριση! (highlights)

Το Περιστέρι επιβλήθηκε της Ντιζόν με 92-88 στην παράταση, επιστρέφοντας από -12, και έφερε στα ίσα τη σειρά. Όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι στη Γαλλία.

Το ψυχωμένο Περιστέρι πήρε σπουδαία νίκη στην παράταση, επικρατώντας με 92-88 της Ντιζόν στο «Α. Παπανδρέου» και έμεινε ζωντανό για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψε από το -12 της δεύτερης περιόδου, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Σιλβέν Φρανσίσκο. Όλα πλέον θα κριθούν στο τρίτο ματς στη Γαλλία στις 18 Ιαουναρίου

Η Ντιζόν μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα και με αιχμές του δόρατος τους ΜακΝτάφι και Ντουκοτέ (5/7τρίπ.), έχτισαν γρήγορα μια μικρή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι ξέφυγαν με +12 (16-28), όμως κάπου εκεί ανέλαβε... δράση ο Φρανσίσκο. Με τρία σερί εύστοχα τρίποντα μείωσε σε απόσταση βολής (25-28) κι από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε... ροντέο. Αν και η Ντιζόν κράτησε μία μικρή διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (40-37), οι Περιστεριώτες έκαναν ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν στο +5 (64-59).

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε γκραν-γκινιόλ. Η τάπα του Αγραβάνη στον Χόλστον και το τρίποντο του Ντένμον στο 1’38’’ πριν το φινάλε έδωσε έναν «αέρα» 4 πόντων στο Περιστέρι (78-74), όμως ορισμένες λάθος επιλογές στο τέλος έδωσαν την ευκαιρία στους Γάλλους να ισοφαρίσουν με το λέι-απ του Γουέρ σε 81-81. Το τελευταίο σουτ του Χρόβατ βρήκε... σίδερο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι παίκτες του Περιστερίου έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και μεγάλη ευστοχία στις βολές φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τρομερό παιχνίδι από τον Φρανσίσκο που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/8 τρίπ.), 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, πολύ ουσιαστικοί και οι Ντένμον (16π.) Αγραβάνης (16π.), Μπιλάν (16π.) και Κασελάκης (13π.). Από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα «έγραψαν» οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, αλλά στο τέλος «μίλησε» το Περιστέρι...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81 (κ.α)., 92-88.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντένμον 16 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Φρανσίσκο 19 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Τζούστον 2, Κασελάκης 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 5 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 16 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλάν 16 (5/10 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5, Περσίδης.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (2/8 σουτ), Χόλστον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 10 ασίστ), Χρόβατ 18 (4/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΜακΝτάφι 20 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέαρ 12 (8 ριμπάουντ), Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Λουμ 2, Μόμπλι.