Τενερίφη - Περιστέρι 86-60: Στα πρόθυρα του αποκλεισμού... (highlights)

Το Περιστέρι ηττήθηκε από την Τενερίφη με 86-60 και κινδυνεύει με αποκλεισμό στο BCL

Τη συντριβή γνώρισε στην έδρα της Τενερίφης απόψε το Περιστέρι, χάνοντας με 86-60 για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του BCL. Πλέον είναι «τελικός» ο αγώνας της άλλης Τετάρτης με την Ερζελία στο Ισραήλ, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να θέλει μόνο νίκη για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Το Περιστέρι μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (17-14), αλλά στη συνέχεια βρίσκοντας ρυθμό η Τενερίφη κατόρθωσε να ξεφύγει (27-18 α’ περίοδος). Οι νησιώτες έκαναν το παιχνίδι τους και κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έληξε με την Τενερίφη στο +17 (46-29).

Το Περιστέρι ήταν ανήμπορο να αντιδράσει και η ισπανική ομάδα παρέμεινε αφεντικό και στην επανάληψη. Στο 30’ λοιπόν οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 65-42 και δεν φαινόταν πως μπορούσε να αλλάξει κάτι. Οι «κυανοκίτρινοι» θα λέγαμε ότι πέταξαν λευκή πετσέτα και η Τενερίφη εκτόξευσε τη διαφορά στους τριάντα (80-50). Το …βάσανο για τους Περιστεριώτες τέλειωσε στο 86-60.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιδορέτα): Ντιανέ 2, Φερνάντεθ 6, Γκουέρα 15, Ροντρίγκεθ, Σάστρε 1 (8ρ.), Αμπρομάιτις 6, Κουκ 5, Ντόορνεκαμπ 6, Φιτιπάλδο 6, Χουέρτας 14 (6ασ.), Σαλίν 12, Σερμαντίνι 13.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Φραντσίσκο 10 (5ασ.), Φύτρος, Ραντάνοφ 4, Σταυρακόπουλος 6, Ζούγρης, Αγραβάνης 9 (8ρ.), Μπίλαν 4, Ντένμον 4, Τζουίστον 12, Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 9.