ΠΑΟΚ - Στρασμπούρ 79-80: «Αυτοκτόνησε» στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ (highlights)

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -13 (22-35) του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν κατόρθωσε να τελειώσει ένα δικό του παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Basketabll Champions League. Μοιραίος ο Νταβίντ Ντι Λεό στο τέλος με 1/3 βολές.

Ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να αντιστρέψει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, καθώς επέστρεψε μία διαφορά 13 πόντων (έκανε το 22-35, 44-42). Ωστόσο, δεν μπόρεσε να παγιώσει τη διαφορά του στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να κάνει το παιχνίδι «θρίλερ» και εν τέλει να το χάσει 79-80, πετώντας στα σκουπίδια όσες ευκαιρίες και αν του δόθηκαν να κερδίσει. Μοιραίος για το «Δικέφαλο» ο άστοχος Ντι Λεό, ο οποίος με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη σημείωσε 1/3 βολές, με το Στρασβούργο να πανηγυρίζει τη πρόκριση μέσα στη Πυλαία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς, με τις εναλλαγές στο σκορ να διαδέχονται η μία την άλλη, μέχρι να… ξεμπουκώσουν οι Γάλλοι για να φτάσουν τη διαφορά στο +9 (9-18) και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τουόβι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, διατηρώντας τη διαφορά στα επίπεδα των 8-9 πόντων, ενώ στο 5:13 με τρίποντο του Τζάρελ Έντι, διαμορφώθηκε το 22-35, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+13).

Ωστόσο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν σκόπευαν να «αποχαιρετήσουν» με τέτοιο τρόπο τη διοργάνωση και με ένα επιμέρους 12-2 έφεραν το παιχνίδι στους τρείς (34-37) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας ανακτήσει τα ηνία του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο με το μομέντουμ να γράφει ολοφάνερα ΠΑΟΚ, οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν μία επική ανατροπή, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (44-42 στο 5:43) για πρώτη φορά από το 7-5 της πρώτης περιόδου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ φάνηκε να αποκτά ολοένα και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους (54-44) περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Γάλλους βέβαια να μειώνουν και να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω μόλις με 5 (57-52).

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό «θρίλερ», με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ και το Στρασβούργο να ακολουθεί ακριβώς από πίσω. Ο Τζον Ρόμπερτσον με προσωπική του ενέργεια έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 78-80 στα 29 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με τον Λυκογιάννη να καλεί ταιμ-αουτ.

Στη τελευταία επίθεση του παιχνιδιού, ο Νταβίντ Ντι Λεό κέρδισε τρείς βολές στη προσπάθεια του για τρίποντο, ωστόσο αστόχησε στη πρώτη και τη τρίτη βολή, με τον ΠΑΟΚ να μην κατορθώνει να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και τη Στράσμπουρ να φεύγει με το «διπλό» και συνάμα τη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

ΠΑΟΚ(Λυκογιάννης): Λοβ 6, Ντι Λεό 9 (2), Γ. Καμπερίδης 3, Τολιόπουλος 9, Γιάνκοβιτς 11 (10 ριμπάουντ), Ρίβερς 10, Άντονι Λι 2, Καμαριανός 8, Μάντζαρης 6, Τζόουνς 15.

Ομαδικά στατιστικά: 21/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/26 βολές, 32 ριμπάουντ (23-9), 12 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ(Τουόβι): Ρόμπερτσον 16 (3), Κουριέρ, Μέιγ 3, Μίτσελ 10, Μπόχατσικ 12, Καβαλιέρ 6, Έντι, Λάνσνταουν 10, Ουντάνοχ 2, Έντι 19 (6).

Ομαδικά στατιστικά: 14/25 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 16/20 βολές, 32 ριμπάουντ (25-7), 10 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.