Διπλά χαμένο το Λαύριο με τη Νίζνι στη Ρωσία (74-62)

Το Λαύριο όχι μόνο ηττήθηκε από τη Νίζνι, στη Ρωσία (74-62) αλλά έχασε και τη διαφορά των 9 πόντων που είχε υπέρ του στο πρώτο ματς και έτσι η πρόκριση του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League θα κριθεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές όπου ψάχνει μία νίκη...

Τα ...αυγά και τα πασχάλια έχασε το Λαύριο στη Ρωσία, από την Νίζνι, για το Basketball Champions League, αφού, πλην της ήττας με 74-62, απώλεσε τη διαφορά (+9) από τον αγώνα του ΣΕΦ.

Ωστόσο η υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση, από τον 3ο όμιλο, είναι, ακόμη, στα χέρια του, εφόσον κερδίσει, εκτός, την Ντιζόν (14/12) ή την Μάλαγα, εντός, στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά, εκμεταλλευόμενο την ευστοχία του Τάισον Κάρτερ (7-12 στο 6'), σταδιακά όμως έχασε τον έλεγχο.

Κυρίως γιατί η Νίζνι είχε 11 επιθετικά ριμπάουντ. Με προβληματική άμυνα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά (33-22 στο 15'), με το ημίχρονο να βγαίνει στο -9.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον προβληματικό. Ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων τους έφερε στο +15 (49-34) του 26ου λεπτού.

Ο Τζέρι Σμιθ (23π.) έκανε τη διαφορά προκειμένου το Λαύριο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Το -2 (55-53) του 33ου λεπτού έδινε ελπίδες όμως η προσπάθεια αντεπίθεσης έμεινε στη ημιτελής. Η φυσιολογική κούραση κι η αποβολή του Τάισον Κάρτερ έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ζόραν Λούκιτς που «πάτησε γκάζι»...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούτσις - Αουνκρόγκερς - Ζαπόλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Γκάνκεβιτς 2 (5 ριμπάουντ), Αστάπκοβιτς 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέμπκοφ 15 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τορόποφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντίποφ 6 (2), Λιτσούτιν 2 (1/9 σουτ), Καρντανακισβίλι, Πλατόνοφ 2, Φρεϊμάνις 12 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 12 (6/8 δίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 11 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές), Μουράτος 4 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκόινς 3 (1), Γερομιχαλός, Κάρτερ 7 (1), Νικολαΐδης, Αμίνου, Κακλαμανάκης 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές), Περσίδης 2.

Ομαδικά στατιστικά - Νίζνι: 20/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 17/33 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/12 βολές, 22 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ.