ΑΕΚ-Ρίγα 88-79: Αφιερωμένη στον Γέλοβατς η νίκη (highlights)

Η ΑΕΚ επικράτησε μετά από συγκλονιστική «μάχη» 88-79 της Ρίγα στα Άνω Λιόσια και πήρε την πρώτη νίκη της στο Basketball Champions League. Άπαντες στην «Ενωση» αφιέρωσαν τη νίκη τους στον μεγάλο άτυχο Στέφαν Γέλοβατς

Η ΑΕΚ επικράτησε 88-79 της Ρίγα για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο.

Μάλιστα άπαντες αφιέρωσαν τη νίκη τους στον μεγάλο άτυχο της ομάδας Στέφαν Γέλοβατς που νοσηλεύεται με εγκεφαλικό επεισόδιο στο νοσοκομείο και δίνει μεγάλη «μάχη».

Η «Ένωση» βρέθηκε πίσω με 14-23 στην πρώτη περίοδο, αλλά βελτιώνοντας την άμυνά της επέστρεψε στο παιχνίδι (25-25) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα, 40-37.

Η αποβολή του Ανγκόλα με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά και τα πέντε φάουλ των Φλιώνη και Φιλιππάκου ήρθαν να προστεθούν στις απουσίες των Γέλοβατς και Πετρόπουλου για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η ομάδα της Λετονίας να περάσει μπροστά με τέσσερις, 62-66, οκτώ λεπτά πριν το τέλος.

Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη.

Ο Κίνο Κολόμ με 26 πόντους και 5 ασίστ, ο Ίαν Χάμερ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθώς και ο Νίκος Παππάς με 9 πόντους και 4 ασίστ ξεχώρισαν από την ομάδα του Στέφανου Δέδα.
Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.
ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (6/9τριπ.), Φλιώνης 5, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Παππάς 9 (1), Γκρίφιν 9, Καρλής, Μαυροειδής 5, Βαουλέτ 4, Χάμερ 17 (4/6 διπ., 1/3 τριπ.).

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Χάμοντς 12 (1), Ουόκερ 6 (1), Κάρι 9 (1), Ζόρικς 22 (5), Ράιλι 7 (1), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11, Άτε 2, Μάντσεν 10.