ΠΑΟΚ - Νίμπουρκ 83-84: Ηττήθηκαν στο φινάλε οι «ασπρόμαυροι» (highlights)

Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε καλάθι στην τελευταία φάση του αγώνα και έτσι ηττήθηκε από την Νίμπουρκ με 84-83 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Κοντά στην ολική ανατροπή έφτασε ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο την Νίμπουρκ στην Θεσσαλονίκη για την δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά αλλά στη συνέχεια οι Τσέχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» κάλυψαν την διαφορά και πέρασαν μπροστά, ωστόσο η Νίμπουργκ ανέκτησε το προβάδισμά της και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-35.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε και άλλο για τους Τσέχους, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε μία τελευταία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα ο ΠΑΟΚ μείωνε την απόσταση και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό.

Ο Μάρβιν Τζόουνς με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» και όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι είχαν πάρει την νίκη. Έξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Τζέρικ Χάρντινγκ ανέλαβε δράση και με καλάθι στην εκπνοή χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (6/7 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Καμαριανός 5, Κάρτερ (0/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Ογκμπέιντε 2, Τολιόπουλος 9 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Μπέντα 2 (6 ριμπάουντ), Χάρντινγκ 22 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Χρούμπαν 11 (2), Ρίβερς 2, Ρος 15 (3), Γκακ 1, Κόβαρ 7, Παλίζα 18 (5/5 τρίποντα), Βάνα 6

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 23/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 15/36 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 9/12 βολές, 40 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη.