Λαύριο - Ντιζόν 65-63: Πρώτη νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ (highlights)

Το Λαύριο σημείωσε την πρώτη του και ιστορική νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς επικράτησε στο ΣΕΦ της Ντιζόν με 65-63 - Καθοριστικός ο Κένι Γκόινς.

Ποδαρικό με το... δεξί, πραγματοποίησε το Λαύριο στο εφετινό Basketball Champions League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 65-63 της Ντιζόν στο ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ένα ηρωικό καλάθι του Κένι Γκόινς στα 5΄΄ για τη λήξη και το μπλοκ του ίδιου στην εκπνοή του αγώνα, στην προσπάθεια του Ρασάρντ Κέλι για το νικητήριο τρίποντο των Γάλλων, έκριναν την αναμέτρηση και έχρισαν τον Αμερικανό φόργουορντ πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα.

Σε μία αναμέτρηση που το Λαύριο τα... είχε με την ευστοχία του από τα 6.75 (5/25 τρίποντα), αλλά και με την αδυναμία του στα ριμπάουντ, κυρίως στα επιθετικά (9 έναντι 15 της Ντιζόν), οι λεπτομέρειες και η αποφασιστικότητα της ελληνικής ομάδας στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο ήταν τα στοιχεία που έκριναν τον αγώνα και χάρισαν στους γηπεδούχους μία ιστορική νίκη.

Συγκεκριμένα, το τρίποντο του Τάισον Κάρτερ στο 38΄ (61-56) ήταν αυτό που χάρισε ψυχολογία στο Λαύριο, ενώ η ασίστ του Μουράτου στον Γκόινς και το όμορφο τελείωμα του Αμερικανού, ο οποίος με λέι απ κράτησε τη διαφορά για την ελληνική ομάδα (63-57 στο 39΄), έδειξαν να «σφραγίζουν» τη νίκη. Ωστόσο δύο κολλητά τρίποντα των φιλοξενούμενων έφεραν την ισοφάριση (63-63 στα 28΄΄ για τη λήξη), με τη συνέχεια να ανήκει στον MVP του αγώνα Κένι Γκόινς!

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 15 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά του Δημήτρη Κακλαμανάκη (13π., 9ρ.). Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Τσέις Σίμον με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Γιλμάζ, Μπαλντίνι

Οι συνθέσεις:

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 15 (2), Γκόινς 10 (2), Κακλαμανάκης 13, Λούις 9, Μουράτος 10 (1), Αμίνου 2, Γερομιχαλός, Νικολαΐδης 4, Περσίδης, Σμιθ 2.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 1, Χένρι 7 (1), Χόλστον 13 (3), Κέλι 14, Σάιμον 15 (4), Ντουκότ, Γκαλιού, Κάτις 4, Λουμ 4, Γουέαρ 5.