Μπρος-πίσω η ΑΕΚ με Νίμπουρκ

Δυσκόλεψε αρκετά η προσπάθεια της ΑΕΚ να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς η «Ένωση» γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ (88-98) από την Νίμπουρκ.

H Νίμπουρκ ήταν εντυπωσιακά εύστοχη, τελειώνοντας το ματς με 32/44 δίποντα (72.7%) Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τέλος στο νικηφόρο σερί των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι καλούνται πλέον να καλύψουν το +10 στην Τσεχία για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο πρόβλημα στην άμυνα, με τον τρομερό Κέντρικ Ρέι να κάνει την… ζημιά. Ο Αμερικανός σούτινγκ-γκαρντ ήταν ασταμάτητος, τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας 30 πόντους (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις (25 πόντοι, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

H AEK μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθεί αρχικά με 5-0 με τον Χάρις και ακολούθως με 10-2 στο σκορ, με τον Χάντερ να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό και τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο στο 3’. Στη συνέχεια, όμως, οι Τσέχοι μέτρησαν ένα 10-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις και μετέτρεψαν το 12-4 σε 12-14 στο 8’, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 14-21, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίμπουρκ είχε αποκτήσει αυτοπεποίθηση, έβγαζε άμυνες και έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, φέρνοντας την διαφορά στο +14 (21-35) με τον Μπόχατσικ στο 13’. Το προβάδισμα για τους Τσέχους πήγε και στο +15 (23-38) στο 18’, ύστερα από το τρίποντο του Χρούμπαν, με την ΑΕΚ να είναι απελπιστικά άστοχη τόσο κοντά στο καλάθι (6/19 δίποντα, 9/15 βολές), όσο και από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα). Η Νίμπουρκ είχε βρει τρομερό ρυθμό (16/21 δίποντα), η διαφορά πήγε και στο +19 (27-46) στο 19’, με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν την διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ με τον Γκριν μείωσε σε 35-48 στο 23’, ενώ ακολούθως ο Χάρις με τρίποντο ροκάνισε περισσότερο την διαφορά (38-50). Η «Ένωση» είχε βελτιώσει την άμυνα της, είχε βάλει δύσκολα στους Τσέχους μειώνοντας και σε 42-52 στο 25’ με τον Γκριν, αλλά η Νίπουργκ στη συνέχεια βρήκε ρυθμό. Έχοντας για πρωταγωνιστές τους δραστήριους Ρέι και Ντέιβις, οι φιλοξενούμενοι με +16 (51-67), με το τέλος της τρίτης περιόδου να «γράφει» 57-69.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ έψαχνε την αντίδραση, αλλά ο εντυπωσιακός Ρέι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο, φέρνοντας την διαφορά με τρίποντο ξανά στο +16 (59-75) στο 32’. Η διαφορά πήγε και στο +17 (63-80) στο 34’, η «Ένωση» ακολούθως ροκάνισε την διαφορά στο 37’ με τον Τζέιμς (77-84), αλλά ο Ρέι «σκότωσε» τους γηπεδούχους με ένα μεγάλο τρίποντο στο 39’ (81-94). Οι «κιτρινόμαυροι» στο τέλος ροκάνισαν την διαφορά ενόψει της ρεβάνς, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος με 88-98.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-46, 57-69, 88-98

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 14 (8/10 βολές, 9 ασίστ, 1 λάθος), Χάρις 25 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χάντερ 9, Τζέιμς 15 (5 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 1, Πάντερ 18 (1), Σάκοτα 3 (1/5 τρίποντα), Βασιλόπουλος, Ξανθόπουλος.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (1), Ντέιβις 20 (1), Χρούμπαν 7 (1), Κριζ 3, Λόρενς 14 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Πέτερκα, Πούμπρλα 6, Ρέι 30 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).