Περιστέρι – Στρασμπούρ 76-79: Επέστρεψε αλλά ηττήθηκε στο φινάλε!

Το Περιστέρι που ήταν πίσω με 20 πόντους στο 24', επέστρεψε κόντρα στη Στρασμπούρ αλλά ηττήθηκε 79-76 στο φινάλε στην έδρα του για το Basketball Champions League. Ο Μπράντον Τζέφερσον...σκότωσε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Το Περιστέρι λίγο έλειψε να πετύχει τη νίκη της χρονιάς κόντρα στη Στρασμπούρ αλλά στο φινάλε ηττήθηκε από τη Γαλλική ομάδα με 79-76 και πλέον δυσκολεύει η υπόθεση πρόκριση στο Basketball Champions League.

Η Γαλλική ομάδα με όπλο τα τρίποντα και τον έλεγχο του ρυθμού, απέναντι στο άστοχο Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το +10 (33-43).

Μάλιστα έφτασε μέχρι το +20 (35-55) στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας πως θα τελειώσει νωρίς τον αγώνα.

Ο Στίβεν Γκρέι βγήκε μπροστά, ο Σαλούστρος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του Πεδουλάκη που μέσα σε έξι λεπτά μείωσε σε έξι πόντους (58-64).

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν θρίλερ με τη Στρασμπούρ να διατηρεί το προβάδισμα αλλά το Περιστέρι να είναι κοντά. Μάλιστα με το σκορ στο 68-70 έχασε έξι σερί επιθέσεις για να περάσει μπροστά ή να ισοφαρίσει κάτι που τελικά έγινε με το τρίποντο του Γκρέι (76-76) με λιγότερο από ένα λεπτό για το φινάλε.

Ο Μπράντον Τζέφερσον όμως έπαιξε στα πόδια τον Βασιλόπουλο (βγήκε πάνω του μετά τις αλλαγές) και χάρισε τη νίκη στη Στρασμπούρ αφού το τρίποντο του Μπουρούση σε νεκρό χρόνο δεν είχε καμία τύχη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 2, Γκρέι 18 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάροου 13 (6 ασίστ), Μάντζαρης 2 (3 ασίστ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 12 (2), Κρόκετ 12 (2), Τζόουνς 13 (12 ριμπάουντ), ΜακΛιν (0/3 σουτ), Πέτεγουεϊ 2, Σαλούστρος 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κόλσον 20 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Λάνσντοουν 12 (1), Μέιγ 4, Γουέινραϊτ 18 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καβαλιέρ 5, Ιζούντου 4 (6 ριμπάουντ), Τζέφερσον 9 (2/8 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 20/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 17 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Στρασμπούρ: 19/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 34 ριμπάουντ (19+15), 20 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.