Ρεάλ - Βαλένθια 95-90: Μαγικός Καμπάτσο (vids)

Με 29 πόντους και 11 ασίστ ο Φακούντο Καμπάτσο οδήγησε τη Ρεάλ στη νίκη επί της Βαλένθια με 95-90.

Με έναν Φακούντο Καμπάτσο βγαλμένο από τα καλύτερά του μέσα στη σεζόν προ κορονοϊού, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι του ισπανικού πρωταθλήματος της «οικοδέσποινας» Βαλένθια με 95-90, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί τετραπλή ισοβαθμία στο 2-1 (Ρεάλ, Βαλένθια, Γκραν Κανάρια, Μπούργος).

Ο Καμπάτσο με 29 πόντους και 11 ασίστ ήταν «όλα τα λεφτά», έχοντας στο πλευρό του ισάξιους συμπαραστάτες τους Κάρολ, Ντεκ, Τόμπκινς και Ταβάρες. Η Ρεάλ ξεκίνησε βάζοντας 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο για να πάει στο +10, αλλά η Βαλένθια έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά.

Ο Καμπάτσο όμως με γκολ-φάουλ έκανε το 93-89 στα 64", πριν ο Ταβάρες κλέψει μια λόμπα προς τον Τόμπι και δώσει οριστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 56-52, 74-71, 95-90.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 9 (3), Καμπάτσο 29 (7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 42 ranking σε 37 λεπτά), Ντεκ 14, Κάρολ 11 (2), Ταβάρες 8 (9 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Κοζέρ 2, Φερνάντεθ (0/6 σουτ), Ρέγες 2, Γιουλ 2, Τόμπκινς 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τέιλορ 5 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Αμπάλντε 17 (1), Βαν Ρόσομ 8 (1), Τόμπι 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάστρε 10 (2), Ντόρνεκαμπ 3 (1), Κολόμ 2, Μαρίνκοβιτς 14 (4/5 τρίποντα), Λόιντ 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαμπεϊρί 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 10 (1).