Τουρκία: Επανάληψη του Αφιόν - Φενέρμπαχτσε, λόγω διαιτητικού λάθους (vid)

Το παιχνίδι Αφιόν - Φενέρμπαχτσε θα επαναληφθεί, όπως ανακοίνωσε η τουρκική Λίγκα, λόγω ενός διαιτητικού λάθους υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Ένα διαιτητικό λάθος ήταν αρκετό για να αποφασίσει η τουρκική Ομοσπονδία μπάσκετ την επανάληψη του αγώνα της Αφιόν με την Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, στην τρίτη περίοδο του αγώνα, έπειτα από μία τεχνική ποινή που χρέωσαν την Αφιόν, οι διαιτητές έδωσαν την κατοχή της μπάλας στην Φενέρμπαχτσε, ενώ κανονικά αυτή έπρεπε να παραμείνει στην γηπεδούχο ομάδα.

Κι αν αυτό μοιάζει λεπτομέρεια, το γεγονός ότι τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στο καλάθι, με την Φενέρ να παίρνει τη νίκη στο φινάλε με σκορ 64-62, έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε αυτή την απόφαση της τουρκικής ομοσπονδίας.

Ο αγώνας δεν θα συνεχιστεί από το σημείο, όπου διαπιστώθηκε το διαιτητικό λάθος, αλλά θα διεξαχθεί από την αρχή σε νέα ημερομηνία που θα οριστεί από την αρμόδια επιτροπή της Λίγκας.