Ορμάν Γκεντσλίκ - Ολυμπιακός 83-59: Τον πλήγωσε η τέταρτη περίοδος

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-59 από την Γκεντσλίκ στην Τουρκία και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Eurocup Γυναικών

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστικός στην Τουρκία, όμως παραδόθηκε με «κατεβασμένα τα χέρια» στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε από την Ορμάν Γκεντσλίκ με 83-59, αποχαιρετώντας την Ευρώπη στην φάση των «16» του Eurocup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μέσα στην «μάχη» της πρόκρισης μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό (24-6), με την ομάδα από την Τουρκία να παίρνει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις και την κατάκτηση του νταμπλ. Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 15 πόντους, ενώ στις 11 σταμάτησε η Άννα Νικολοπούλου.

Το παιχνίδι της πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα απέναντι στην Γκεντσλίκ, η οποία προηγήθηκε με 8-3 μετά από γκολ φάουλ της Καρταλατέπε. Η Γκρέιβς και η Γέμελος μείωσαν σε 8-7, με την Τόμας να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο (10-10). Ο Θρύλος έμενε κοντά στο σκορ, η Λίντχαμ έστειλε το ματς στο 16-10, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν επαφή και η Γέμελος αργότερα πραγματοποίησε το 21-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-18.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πλησίασε κι άλλο. Πρώτα η Σταμάτη και μετά η Σταμολάμπρου, έφεραν το ματς στον πόντο, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τις γηπεδούχες. Η Γκρέιβς έκανε το 27-26, με την Σπυριδοπούλου αργότερα να ισοφαρίζει με τρίποντο (29-29) και την Αμερικανίδα φόργουορντ να δίνει προβάδισμα. Στο 29-31 η τουρκική ομάδα αντέδρασε και έτρεξε ένα 5-0 σερί, με τον Γιώργο Παντελάκη να καλεί από την μεριά του τάιμ άουτ, με 3:27 για το ημίχρονο. Η ομάδα από την Τουρκία πέρασε με έξι πόντους (37-31), με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει και πάλι από τα 6,75 μ για το 37-34. Και πάλι η Γκεντσλίκ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 7 πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-34.

Εφιαλτικό τέταρτο δεκάλεπτο και αποκλεισμός

Επιστρέφοντας στο ματς η Γκρέιβς έγραψε το 41-36 και η Νικολοπούλου με τρίποντο το 44-39. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ της Σπυριδοπούλου έκανε το 46-42 και η Γέμελος με τον ίδιο ακριβώς τρόπο διαμόρφωσε το 48-45, με έξι λεπτά να απομένει για το δεκάλεπτο. Η γκαρντ/φόργουορντ του Ολυμπιακού μείωσε στους 2 (49-47 και 51-49), με τους Τούρκους να βρίσκουν λύσεις μόνο από την γραμμή των βολών. Το ματς έφτασε στο 54-49, η Γκρέιβς μείωσε στους τρεις (54-51), με την ομάδα από την Τουρκία ξεφεύγει και πάλι με έξι (57-51). Η Νικολοπούλου μείωσε εκ νέου, η Πάρις έκανε το 59-53, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η Γέμελος σκόραρε για δύο, η Λίντχαμ για τρεις και για πρώτη φορά η Γκεντσλίκ προσπέρασε με 10 πόντους έπειτα από γκολ φάουλ της Ογκουνμποβάλε (65-55). Η ομάδα από την Τουρκία επέβαλλε τον ρυθμό της. Κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού για να προηγηθεί με 15 πόντους (71-56) έπειτα από δίποντο της Ρόμπινσον με 6:39 για το τέλος. Οι γηπεδούχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πέρασαν με 74-56 με 5 λεπτά να απομένει για το τέλος, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει στα ρηχά. Το 20-3 επιμέρους της γηπεδούχου στο τέταρτο δεκάλεπτο με 3:20 για το τέλος μιλούσε από μόνο του. Ο Ολυμπιακός είχε μείνει στους 3 πόντους για 8 λεπτά, η διαφορά έφτασε στους 25 με την Νικολοπούλου να σκοράρει με γκολ φάουλ για το 81-59 με 1:48 για τη λήξη. Η Μπίλγκιτς έκανε το 83-59, η ομάδα του Πειραιά αστόχησε στα δύο επόμενα τρίποντα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup γνωρίζοντας την ήττα με 24 πόντους στην Άγκυρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 59-53, 83-59

ΟΡΜΆΝ ΓΚΕΝΤΣΛΊΚ (Ντουρούρ): Μπιλγκίτς 5, Γκετζγκίν 3 (1), Καρταλτέπε 11 (2), Πάρις 12, Ρόμπινσον 14, Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (3), Τασκίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 10 (5/11 δίπ., 16 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 2 (1/3 διπ., 5 ριμπ.), Νικολοπούλου 11 (1/2 τρ., 3/7 διπ.), Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου 2 (1/3 δίπ, 0/2 τρ.), Γέμελος 15 (4/6 δίπ., 2/7 τρίπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου 10 (3/6 τρίπ., 1/4 βολ.), Σταμάτη 3 (1/3 τρ.), Τόμας 6 (1/4 δίπ., 1/7 τρίπ., 1/2 βολ.).