Ολυμπιακός - Ορμάν Γκεντσλίκ 72-64: Προβάδισμα για τους «8» του Eurocup

Προβάδισμα πρόκρισης στους "8" του Eurocup πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε 72-64 της Ορμάν Γκεντσλίκ στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός θα κληθεί να υπερασπιστεί τη διαφορά των 8 βαθμών στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει στις 29 Ιανουαρίου στην Άγκυρα.

Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» η Τζάκι Γέμελος με 23 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Μπασάρα Γκρέιβς με 16.

Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πέρασε με 8 πόντους μπροστά με το δεκάλεπτο να λήγει με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν 3 πόντοι. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν να προηγούνται με 15 πόντους (34-19), με την Orman Genclik να μειώνει κα να φτάνει το ματς στο 37-28. Η ομάδα από την Τουρκία πλησίασε στην τρίτη περίοδο, όμως με όπλο του την άμυνα, ο Θρύλος προηγήθηκε με πάνω από δέκα πόντους στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς έχοντας τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα στο παρκέ. Βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (2-7), όμως έτρεξε ένα 6-0 σερί και με λέι απ της Νικολοπούλου προηγήθηκε με 8-7. Η Γέμελος με τρίποντο πραγματοποίησε το 11-8 και το 14-10, με την Τόμας να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στις «ερυθρόλευκες». Ο Ολυμπιακός έφτασε το ματς στο 18-10, με την ομάδα από την Τουρκία να πλησιάζει και να κλείνει η περίοδος στο 20-17.

Στον ίδιο ρυθμό ο Θρύλος και με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Σπυριδοπούλου έκανε το 25-17 και αργότερα η Γκρέιβς από τις βολές κράτησε τη διαφορά στους 8 πόντους για την ομάδα της (27-19). Η Ελληνίδα φόργουορντ με νέο τρίποντο πραγματοποίησε το 30-19, και η Γκρέιβς για πρώτη φορά έστειλε την διαφορά στους 15 πόντους (34-19). Η Orman Genclik από την μεριά της αντέδρασε και έτρεξε ένα 7-0 σερί, το οποίο διέκοψε η Γέμελος με 3 πόντους της για το 37-26 με 16,3 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο.

Oι δύο ομάδες μπήκαν στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 37-28, οι φιλοξενούμενες πίεσαν και μείωσαν σε 39-32 για να ακολουθήσει η Τόμας με τρίποντο για το +10 (42-32). Η Νικολοπούλου σκόραρε δύο φορές με σουτ από τα πέντε μέτρα για το 46-35, ενώ με ντράιβ διαμόρφωσε το 48-37. Ένα τρίποντο της Γέμελος κράτησε το ματς στους 10 και η Γκρέβις σκόραρε για το 53-43. Οι Η Orman Genclik έτρεξε ένα μικρό σερί και πάλι για το 53-47, με την Ρόμπινσον να «γράφει» από το ποστ το 53-49 με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν για το δεκάλεπτο. Το δίποντο της Γκρέιβς έστειλε το παιχνίδι στο 55-49 που ήταν και το σκορ με το οποίο πέρασαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Ο Θρύλος με καλή άμυνα και πίεση στην μπάλα βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφερε το ματς στο 59-49 με την Τόμας. Η Γέμελος ανέλαβε και τις επόμενες επιθέσεις και με πέντε πόντους έστειλε την διαφορά στους 13 πόντους (64-51). Ο Θρύλος συνέχισε να είναι σοβαρός και στις δύο πλευρές του παρκέ, η Σταμολάμπρου με δίποντο διαμόρφωσε το 67-53, με την Orman Genclik να μην τα παρατάει και με τρίποντο της Λίντχαμ να μειώνει στους 9 (67-58) με τρία λεπτά για το τέλος. Το τρίποντο της Τόμας έστειλε το παιχνίδι στο 72-60 με την ομάδα από την Τουρκία να ρίχνει την διαφορά στους οχτώ πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 37-28, 55-49, 72-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 23 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρέιβς 16 (9 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 6 (2), Σταμολάμπρου 2, Τόμας 12 (7 ριμπάουντ), Γιουντσέρκοβα 3 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούκα, Νικολοπούλου 10, Παυλοπούλου, Σταμάτη.

ΓΚΕΝΤΣΛΙΚ (Ντουρούρ): Μπιλτζίκ 7 (1), Καρτάλτεπε, Λίνταμ 13 (1), Ογκουνμποβάλε 14, Ρόμπινσον 15 (1 τριποντο, 10 ριμπάουντ), Γκεζγκίν, Πάρις 15 (16 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/52 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 6/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκεντσλίκ: 21/43 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Δηλώσεις

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε: «Κάναμε καλή δουλειά στο κομμάτι της τακτικής, όχι όμως και στο αμυντικό μας ριμπάουντ. Χάσαμε 15 ριμπάουντ και ήταν κάτι που θέλαμε εξαρχής να το ελέγξουμε. Από κει και πέρα θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι. Είδαμε κάποιες αδυναμίες που έχουν στην άμυνα και θα εστιάσουμε εκεί το επιθετικό μας κομμάτι. Στην δική μας άμυνα πρέπει να βελτιωθούμε, να γίνουμε πολύ σκληροί. Η Orman Genclik είναι μία ομάδα που σκοράρει 85 πόντους, σήμερα έμεινε στους 64. Θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι ανάλογο και στην Τουρκία. Είναι ένα ματς που είμαστε 4-5 κατοχές μπροστά τους και θα πάμε στην Άγκυρα με όλες μας τις δυνάμεις για να πάρουμε τη νίκη και την πρόκριση».

Η Μπασάρα Γκρέιβς είπε από την μεριά της: «Βγήκαμε στο παρκέ και ακολουθήσαμε 100% το πλάνο μας. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού παίξαμε αρκετά καλά στην άμυνά μας και έτσι πήραμε τη νίκη. Τις αφήσαμε πάντως να πιστέψουν ότι μπορούν να το γυρίσουν, αλλά όπως και να έχει παίξαμε αρκετά καλά. Πρέπει τώρα στην Τουρκία να παίξουμε καλή άμυνα και να είμαστε 40 λεπτά συγκεντρωμένες στον στόχο μας».