Μπρίντιζι - ΠΑΟΚ 93-91: Εκτός διοργάνωσης

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Μπρίντιζι με 93-91 και με αυτόν τον τρόπο αποκλείστηκε από την συνέχεια του Champions League.

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Ιταλία, καθώς γνώρισε την ήττα από την Mπρίντιζι με 93-91 για την 12η αγωνιστική του Champions League και έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, καθώς είχε πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, με τους Μπεστ και Σόρτερ να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 20-31, χάρη σε ένα τρίποντο του Shorter με τη λήξη μετά από ασίστ του Mπράουν.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν, αλλά με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπράουν, η διαφορά έμεινε στους 11 (32-43). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 45-53, μετά από τρίποντο του Μπεστ στην τελευταία επίθεση. Στην τρίτη περίοδο, η Μπρίντιζι έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (68-68 στο 27΄) και να πάρει το προβάδισμα με 73-71 στο 30΄.

Ο Σόρτερ πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (74-78), αλλά η Brindisi απάντησε με ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 82-78 στο 34΄. Ο ΠΑΟΚ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα και έτσι ο νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Σμιθ έδωσε με τρίποντο προβάδισμα 3 πόντων στον ΠΑΟΚ (88-91) στα 21΄΄. Η Μπρίντιζι μείωσε στον πόντο (90-91) με 2/2 βολές του Adrian Banks και στη συνέχεια ο Bobby Brown αστόχησε σε 2 βολές στα 12΄΄. Ο Στόουν ευστόχησε σε τρίποντο στα 1.6΄΄ και η Happy Casa Brindisi πήρε τη νίκη με 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 14, Μπράουν 17, Γκασπάρδο 7 (8 ριμπάουντ), Στόουν 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1), Καμπογκράντε 10 (3), Ικάντζι, Μάρτιν 8, Ζανέλι 11 (2).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 14 (2), Μπράουν 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Σόρτερ 26 (4), Γουίγκινς 7, Καραμανώλης, Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 4, Σμιθ 15 (4), Τσόχλας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπρίντιζι: 21/36 δίπονα, 10/25 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/35 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.