Προμηθέας - Ανδόρα: 66-80: Παρά την ήττα προκρίθηκε ως τέταρτος

Ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Πάτρα από την Ανδόρα με 66-80, τερμάτισε 4ος στον όμιλο του αλλά προκρίθηκε στη φάση των «16» του Eurocup.

Την ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στην Πάτρα με σκορ 66-80 από την Ανδόρα και τερμάτισε στην 4η θέση του Α' ομίλου στο Eurocup. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προκρίθηκε πάντως στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Προμηθέα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 16-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας βρήκε ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 36-35. Στην επανάληψη η Ανδόρα με τον Γιόβετ να φτάνει τους 10 πόντους με ένα επιθετικό κρεσέντο προηγήθηκε με σκορ 51-59 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ισπανική ομάδα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τελικό σκορ το 66-80.

Από τον Προμηθέα καλύτερος παίκτης ήταν ο Έλις με 13 πόντους ενώ για τους νικητές ο Χάνα σημείωσε 15 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 16-19, 36-35, 51-59, 66-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 6 (2/3 τρίποντα), Λίποβι 3 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καφέζας 3, Κασελάκης 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κουρουπάκης 4 (1/4 δίποντα), Κατσίβελης 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φίλερ 2, Ρόμπινσον 4 (2/10 σουτ), Έλις 13 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 6 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας 3

ΑΝΔΟΡΑ (Ναβάρο): Γιόβετ 12 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάσενατ, Χάνα 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τοντόροβιτς, Γουόκερ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κολόμ, Γέλινεκ 11 (2/8 σουτ, 5/5 βολές), Σένγκλιν 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαρτολομέ, Καράσκο, Μούσλι 12 (5/5 δίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 2