ΠΑΟΚ - Σομπατέλι 80-89: «Χλώμιασε» η πρόκριση (highlights)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Σομπατέλι με σκορ 80-89 και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League απομακρύνεται για το «δικέφαλο του Βορρά».

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Σομπατέλι Φάλκο στην Πυλαία με σκορ 80-89 και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, δυσκολεύει επικίνδυνα για τους Θεσσαλονικείς που μετράνε 3 νίκες και 6 ήττες στη διοργάνωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε εξ αρχής πίσω στο σκορ από τη Σομπατέλι με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 21-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεμάκρυναν κι άλλο από την ομάδα της Θεσσαλονίκης με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-51.

Στην επανάληψη με τα πικ εν ρολ η Φάλκο έφτασε τη διαφορά στο +17 (46-63) και τον Ρέντικ να σκοράρει 10 πόντους σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς όμως δεν κατάφεραν κάτι, με την ήττα να έρχεται στο τέλος φυσιολογικά με σκορ 80-89.

Για τον ΠΑΟΚ περισσότερο προσπάθησε ο Σμιθ αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του με 31 πόντους, ενώ από τη Σομπατέλι καλύτερος ήταν ο Ρέντικ με 14.

Δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 10 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαρικόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (8/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσόχλας 3 (1), Γουίγκινς 9 (5 ριμπάουντ), Εγκεκέζε, Καραμανώλης, Νόουλς 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούις 5 (2/9 σουτ), Μαργαρίτης 2, Σχίζας.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Όκορν): Χούκερ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Περλ 9 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέντικ 14 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βάραντι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουάσινγκτον 9 (3), Μπένκε 11 (2), Κάρι 6 (2), Φιλιποβίτι 10 (2), Λέικ 8.