Βαλένθια - Ολυμπιακός 77-66: Θύμα «νυχτερίδων»

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ηττήθηκαν 77-66 από τη Βαλένθια στη 2η αγωνιστική του του EuroCup.

Καλύτερες οι Ισπανίδες εκμεταλλευόμενες την έδρα τους, πήραν τη νίκη με 77-66, κάνοντας το «2 στα 2» στον 7ο όμιλο του EuroCup.

Εάν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι «ερυθρόλευκες» δεν κατόρθωσαν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές.

Η Βαλένθια ξέφυγε στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (43-31). Μοναδικό κέρδος για τον Ολυμπιακό ότι μείωσε στο τέλος, κάτι που ίσως παίξει ρόλο σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο φινάλε.

Γέμελος και Τόμας ήταν οι καλύτερες του Ολυμπιακού.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός υποδέχεται την άλλη Τετάρτη την ουγγρική Τσεγκλέντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 43-31, 66-48, 77-66.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεθ): Ντίαζ 4 (5ασ), Γκόμεζ 4 (9ρ, 5ασ), Τολόσα 18, Ρομέρο 7, Τιρέρα 14, Μπράουν 16, Κάσας 4 (5ασ), Ντε Χουάν, Γκιλαμπέρτ 2, Ρεϊσινγκέροβα 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 20, Γκρέιβς 10 (9ρ, 4ασ), Γιουρτσένκοβα 2 (8ρ), Νικολοπούλου 4, Τόμας 16 (4ασ), Κοσμά, Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου 7, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 2.