Ούνικς Καζάν - Ολυμπιακός 66-70: Εκδίκηση στη Μόσχα (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 70-66 την Ούνικς και πήρε... εκδίκηση για την ήττα του στο ΣΕΦ από τους Ρώσους. Ξεχώρισαν Πρίντεζης και Πάντερ, "καθάρισε" το ματς στο τέλος ο Μιλουτίνοφ.

Για τον πρώτο ημιτελικό του Gomelsky Cup, ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς Καζάν με 70-66, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά. Εκεί θα αντιμετωπίσει (στις 20:00) τον νικητή από την αναμέτρηση ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Προμηθέας. Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες πήραν.. εκδίκηση για την ήττα τους από το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη στο ΣΕΦ (62-67).

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους (7/14 δίποντα), ακολούθησε ο Κέβιν Πάντερ (14 πόντοι, 2/6 τρίποντα), ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Παρά τη νίκη τους, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, χάνοντας αρκετά ελεύθερα σουτ (22/47 δίποντα-46.8%, 5/19 τρίποντα-26.3%, 11/15 βολές-73.3%). Πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ (38-42).

Ούνικς Καζάν - Ολυμπιακός 66-70: Ta highlights του αγώνα

Το ματς

Ο Ντέιβιντ Μπλατ παρέταξε την ομάδα του κόντρα στην Ούνικς, χρησιμοποιώντας στη βασική πεντάδα τους Τσέρι, Σπανούλη, Πάντερ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 10-4 στο 5', ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +7 (17-10), με το 17-12 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός αναθάρρησε και αντέδρασε, πέτυχε τα πρώτα του τρίποντα στο ματς με τους Πάντερ και Σπανούλη, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το προβάδισμα (20-22) στο 14'. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" βρήκε ξανά στόχο από τη περιφέρεια (32-34), με το 36-37 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Κέβιν Πάντερ να ευστοχεί σε σουτ στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σμιθ με τρίποντο στο 24' έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ (43-42) στους Ρώσους, με το παιχνίδι να έχει πάει στη σκληράδα και στη δύναμη, με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά φάουλ. Οι Ρούμπιτ και Πρίντεζης, όμως, έδωσαν λύσεις στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει την περίοδο με +8 (48-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε τη διάθεση να... καθαρίσει το ματς, ανεβάζοντας την διαφορά και στο +11 (52-63) με τον Πρίντεζη. Η Ούνικς απάντησε με ένα 7-0 σερί, μειώνοντας σε 61-65 στο 36', το σκορ κόλλησε για αρκετή ώρα στο ίδιο σημείο, αλλά ο Κουζμίνσκας στα 38'' πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 61-67 στο σκορ. Οι Ρώσοι με σερί βολές μείωσαν γρήγορα στο πόντο (66-67), αλλά στα 8'' πριν τη λήξη, ο Μιλουτίνοφ "καθάρισε" το ματς με γκολ-φάουλ, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάνουν στην επικράτηση με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέφ, Μόργκαν 8, ΜακΚόλουμ 11, Τάιους 10, Κλιμένκο 4, Ουζίνσκι 2, Σμιθ 17 (3), Μάντζαρης 3, Πάλσον 2, Καϊμακόγλου 9 (1)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 14 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2), Τσέρι, Μιλουτίνοφ 10 (13ρ), Πρίντεζης 18 (7ρ), Παπανικολάου 7, Κουζμίνσκας 4, Ρούμπιτ 6, Χαπ