Απρόσμενη ήττα της Φενέρμπαχτσε πριν το Final Four

H Φενέρμπαχτσε γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Μπάνβιτ με 78-70, λίγες μέρες πριν το Final Four και πλέον κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά στη κανονική περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε γνώρισε μία απρόσμενη ήττα από την Μπάνβιτ με 78-70, λίγες μέρες πριν την έναρξη του Final Four στη Βιτόρια (17-19 Μαίου). Ύστερα από αυτή την εξέλιξη, κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά στη κανονική περίοδο από την Εφές, με την οποία πλέον ισοβαθμεί

Τα πάνω-κάτω έφερε η Μπάνβιτ στη τρίτη περίοδο, όταν μέτρησε επί μέρους σκορ 9-21. Ανέκτησε το προβάδισμα και έλεγξε τον ρυθμό μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην επικράτηση. Ο Κώστας Σλούκας τέλειωσε το ματς έχοντας 13 πόντους και 4 ασίστ. Έκανε την... ζημιά ο Μόργκαν με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-37, 53-58, 70-78

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου, Ντίξον 9 (3/13 σουτ), Μαχμούτογλου 9 (3/11 σουτ), Γκούντουριτς 9 (4/15 σουτ), Γκριν 6, Χερσέκ, Γκιουλέρ 6, Σλούκας 13 (3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μέλι 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΝΒΙΤ (Ντεμίρ): Εντσέλ 2, Χαζέρ 9, Πέρεζ 16 (2), Μόργκαν 23 (11/17 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σέλτον Τζούνιορ 18 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ακιέλ 3, Ατάρ, Γκετσίμ 5 (1), Ουλουσόι