Ήττα (77-85) από την Τενερίφη στη Πυλαία, τέταρτος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με σκορ 77-85 από την Τενερίφη στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και προκρίθηκε ως τέταρτος στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

O ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο, αφού και η Ναντέρ πήρε «διπλό» στο Ισραήλ επί της Χάποελ Χολόν, κάτι που σημαίνει ότι ο «δικέφαλος» θα κληθεί να αντιμετωπίσει κάποιον πρώτο από τους υπόλοιπους ομίλους στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο δια ταύτα της συνάντησης, αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, αλλά στον ρυθμό που ήθελε και βόλευε περισσότερο την Τενερίφη. Οι Ισπανοί δεν ήθελαν να τρέξουν, έριξαν το βάρος στην άμυνα, πέρασαν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» και έτσι έλεγξαν τον αγώνα.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε το προβάδισμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (15-12 στο 7’) και να προηγήθηκε με 18-17 στο τέλος του δεκαλέπτου και 26-21 στο 14’, αλλά οι Ισπανοί ήταν αυτοί που έλεγξαν τον ρυθμό και σταδιακά επέστρεψαν στο ματς. Στο 18’ πήραν το προβάδισμα με 30-32, έκλεισαν το ημίχρονο με 32-35, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις κυρίως από τον Γουίλ Χάτσερ, ήταν όμως εμφανής η απουσία του Φιλ Γκος.

Η Τενερίφη με πρωταγωνιστή τον Άιβερσον στην τρίτη περίοδο ξέφυγε μέχρι και με 10 πόντους (40-50 στο 25’), αλλά τα 3/3 τρίποντα του Χρυσικόπουλου στο ίδιο διάστημα κράτησαν τον ΠΑΟΚ “ζωντανό”, καθώς στο φινάλε του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 55-58.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 59-58 (31’) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, παρότι οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Παπαθεοδώρου και αντιαθλητικό φάουλ τον Χάτσερ σε φάσεις που ο Δικέφαλος διαμαρτυρήθηκε. Ο Τενερίφη με τρίποντο του Σαν Μιγκέλ ξέφυγε με 65-70 στο 35’ και 67-75 στο 36’, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η Τενερίφη με τρίποντο του Μπάσας ξέφυγε με 69-79 (1:51 πριν το φινάλε) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85.

ΠΑΟΚ: (12/15β., 16/34δπ., 11/25τρ., 25ρ., 14ασ., 13λ., 10κλ., 3κοψ.): Χρυσικόπουλος 15 (3/6β., 0/4δπ., 4/5τρ., 4ρ., 2κοψ.), Γκάρετ 8 (6ρ.), Χάτσερ 20 (3/3β., 4/8δπ., 3/9τρ., 6ασ., 2κλ.), Τσόχλας 6 (2/3τρ.), Ζάρας 7 (4ασ.), Τζέφερσον, Τζόουνς 2, Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 4, Σχίζας 8 (2/2β., 3/4δπ., 3κλ.), Τέπιτς 3.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: (23/27β., 19/32δπ., 8/24τρ., 35ρ., 28ρασ., 14λ., 9κλ., 3κοψ.): Αμπρομάιτις 8 (5ρ., 3ασ., 2κλ.), Μπάσας 7 (7ασ.), Μπρουσίνο 11 (1/1β., 2/3δπ., 2/3τρ.), Άιβερσον 21 (5/6β., 8/11δπ., 9ρ.), ΜακΦάντερ 2 (3ρ., 4ασ.), Μπεϊράν 3 (1), Ζιλέ 9 (1), Ροντρίγκεθ, Σάιθ 11 (5/6β., 3/7δπ., 2κοψ.), Σαν Μιγκέλ 9 (5ασ.), Στάιγκερ 4 (3κλ.).