Ολυμπιακός - Σοπρόν 63-52: Πρώτη και ιστορική νίκη για τις «ερυθρόλευκες» (vid)

Η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού, σημείωσε την πρώτη και ιστορική νίκη της στην Euroleague, καθώς νίκησε στην Χαλκίδα την Σοπρόν με 63-52, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε μία ιστορική νίκη επί της Sopron με 63-52 στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας! Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός πέρασε δυνατά στην αναμέτρηση και πήγε στην δεύτερη περίοδο όντας μπροστά με δύο πόντους παρότι ανώτερος της Sopron. Οι φιλοξενούμενες έκαναν το ξέσπασμά τους, προσπέρασαν, όμως οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την αντεπίθεσή του και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-25.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη έκαναν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, είχα επιμέρους σκορ 22-11 και το αποτέλεσμα ήταν να μπουν τελευταία περίοδο με το ματς στο 50-36. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (57-39), η Sopron προσπάθησε να πλησιάσει όμως αυτό δεν έγινε ποτέ και ο Θρύλος κατέκτησε την πρώτη του ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους ενώ ακολούθησε η Λικέντρα Τζόνσον με 11 πόντους.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Γιώργος Παντελάκης πέρασε στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 5-0 μετά από δίποντο της Παυλοπούλου και τρίποντο της Τόμας.

Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 8-3 μετά πόντους της Τζόνσον, με την Τόμας να προσθέτει άλλους δύο για το μετέπειτα 10-5 μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού.

Το δεύτερο φάουλ της Σπυριδοπούλου την έφερε γρήγορα στον πάγκο, με την Sopron να μειώνει σε 10-8 έπειτα από βολές.

Η Κάσας έδωσε το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες με την Σωτηρίου να απαντάει για το 12-11 και η Τόμας με ντράιβ να κάνει το 14-11. Μετά από επιθετικό της ριμπάουντ η Μάζιτς έγραψε το 16-11 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-14 για τον Θρύλο.

Η Sopron πέρασε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με δύο τρίποντα από τις Γιοβάνοβιτς και Κάσας επανέκτησε το προβάδισμα (16-19).

Το γκολ φάουλ της Σταμολάμπρου έφερε στα ίσα το παιχνίδι, όπως και η Τζόνσον με δίποντο (21-21), με την Σωτηρίου από τις βολές να πραγματοποιεί το 24-23. Ένα δίποντο της Τόμας μετά από καλή αμυντική ομαδική προσπάθεια έφερε το 26-23, με την Αμερικανίδα γκαρντ να πετυχαίνει ένα ζευγάρι βολών για το 28-23.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε σκληρή άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στην Sopron, η οποία βρήκε σκορ μονάχα από βολές, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-25.

ΕΓΚΛΩΒΙΣΕ ΤΗΝ SOPRON ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ

Θετικός στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Θρύλος, ο οποίος με δίποντο της Τόμας πέρασε με 30-26. Το τέταρτο φάουλ της Τζόνσον σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα έφερε στο παρκέ και πάλι την Τίκβιτς, με την Σωτηρίου να ευστοχεί από τα 6,75μ για το 33-28.

Η Σπυριδοπούλου σκόραρε με τη σειρά της για το 35-28, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο. Ένα δίποντο αρχικά της Παυλοπούλου και ένα κλέψιμο και λέι απ της Σωτηρίου ήταν η αιτία του 39-30 στο κλειστό της Χαλκίδας.

Μάλιστα μία καλή άμυνα και το ντράιβ της Τόμας έδωσε διαφορά 11 πόντων στην ομάδα του Γιώργου Παντελάκη (41-30) με τρία λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε να δεχτεί καλάθι από το 35-30, με την Μάζιτς έπειτα από νέο επιθετικό ριμπάουντ, να πετυχαίνει το έμμεσο τρίποντο για το 44-30.

Η Sopron προσπάθησε να πλησιάσει όμως Μάζιτς και Σταμολάμπρου έστειλαν το ματς στο 50-36, σκορ με οποίο άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι τέλους. Το δίποντο της Σπυριδοπούλου έφερε το 52-36 και η Τζόνσον με λέι απ έγραψε το 54-39 με 6 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ασταμάτητες και στην άμυνα δεν άφηναν κανένα περιθώριο στην Sopron, την ώρα μάλιστα που η Σπυριδοπούλου από τα την περιφέρεια έκανε το 57-39. Ένα 4-0 της ομάδας της Ουγγαρίας δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό που σκόραρε ένα δίποντο με την Τζόνσον για το 59-43 και η Σπυριδοπούλου από τα 5 μέτρα έκανε το 61-45. Η ομάδα από την Ουγγαρία απλά ροκάνισε λίγο τη διαφορά και ο Θρύλος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11 (10 ριμπάουντ), Σωτηρίου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τόμας 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4 , Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεί, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).