Άρης - Μπουργκ 68-76: Αγωνία για την πρόκριση... (highlights)

Ο Άρης ηττήθηκε 68-76 από τη Μπουργκ και αγωνιά για την πρόκριση

Ο Άρης δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισχυρή Μπουργκ, γνωρίζοντας την ήττα στο Αλεξάνδρειο με 68-76. Με δυο αγωνιστικές να απομένουν, οι «κίτρινοι» παραμένουν στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup. Ο Άρης παίζει έξω με την Ουλμ και μέσα με την Τρέντο.

Το ξεκίνημα δεν ήταν το επιθυμητό για τον Άρη, που είδε τη Μπουργκ να προηγείται με 4-12. Οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι (0/6 τρίποντα στην α’ περίοδο) και οι Γάλλοι με υπεροχή κάτω απ’ το καλάθι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (10-22).

Ο Άρης «ξύπνησε» στη β’ περίοδο και αφού βρέθηκε πίσω με 18-30, μείωσε σε 24-30, με τρίποντα των Χάρελ και Τολιόπουλου. Η Μπουργκ ξέφυγε εκ νέου (24-36) αλλά οι Θεσσαλονικείς είχαν βρει ρυθμό και έκαναν το 32-36. Σκορ ημιχρόνου 34-39.

Με άλλη ψυχολογία ο Άρης ισοφάρισε 39-39 με τον Γκάλινατ στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η Μπουργκ ωστόσο ήταν δυσκολοκατάβλητη και πήγε στο 44-51. Στο 30’ είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (51-59).

Ο Άρης δεν σκόπευε να παραδοθεί εύκολα και μείωσε σε 60-63 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Μόργκαν και Ρισασέ με τρίποντα κράτησαν σε θέση ισχύος τη Μπουργκ (60-69). Οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 66-71, αλλά οι Γάλλοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη με 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 34-39, 51-59, 68-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 4 (4ασ.), Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 17, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (7ρ.), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 5, Μπάνκστον 5, Γκάλινατ 20.

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φοτού): Λιούις 2, Μπράουν 3, Σαλάς 6 (8ρ.), Ρισασέ 20, Μασά 9 (8ρ.), Μόργκαν 7, Ρόουλαντ 7, Μάικ 7, Κοκιλά 7, Ζουλιέν 8.