Κλουζ-Ναπόκα - Άρης 90-74: Ανώτεροι οι Ρουμάνοι (highlights)

Ο Άρης έχασε πάλι απ' την Κλουζ-Ναπόκα με 90-74

Δείχνοντας πως δεν είναι τυχαία η φετινή της πορεία στο Eurocup, η Κλουζ-Ναπόκα καλύτερη κέρδισε για δεύτερη φορά τον Άρη με 90-74. Οι Θεσσαλονικείς θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση στα τελευταία παιχνίδια της ρέγκιουλαρ σίζον.

Η Κλουζ μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι, προηγούμενη με 9-0. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι του Άρη. Οι «κίτρινοι» βρήκαν τα πατήματά τους και προσπέρασαν με 10-11. Η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρουμάνους μπροστά (23-22). Η Κλουζ είχε την καλύτερη εκκίνηση και στην β’ περίοδο, ξεφεύγοντας με 34-24. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (45-38). Η Κλουζ σούταρε με 75% στα δίποντα (15/20).

Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 12 (52-40) στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ είδε και τον Τολιόπουλο να χρεώνεται με το 3ο του φάουλ. Το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει για τον Άρη, με την Κλουζ να πάει στο +17 (67-50). Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 74-52, με τους Θεσσαλονικείς ανήμπορους να αντιδράσουν.

Με το σκορ 80-56, ο Άρης έκανε ένα 7-0 και μείωσε σε 80-63. Ήταν ωστόσο δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι και η Κλουζ πήρε τη νίκη με 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74

ΚΛΟΥΖ-ΝΑΠΟΚΑ (Σιλβασάν): Γκουζμάν 3, Μέγερις 2, Σίλεϊ 13 (5ασ.), Στιπάνοβιτς 16, Κάτε 18, Μασιούτσα, Έντι 8 (6ρ.), Τζόουνς 17, Ρίτσαρντ 4, Μοκόκα 9.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 13 (6ασ.), Σανόγκο, Τολιόπουλος 7, Μπλούμπεργκς 8, Μποχωρίδης 7, Ντε Σόουζα 14, Χάρελ 8 (8ρ.), Μπάνκστον 6, Γκάλινατ 9.