Παναθηναϊκός - Άρκα: 56-66: Ψάχνει το… θαύμα πλέον!

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα με σκορ 66-56 εντός έδρας από την Άρκα Γκντίνια και πλέον έχει δύσκολο έργο σε μια εβδομάδα στη ρεβάνς για τους «32» του Eurocup

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Άρκα Γκντίνια γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 66-56 στο κλειστό του Χολαργού για τον πρώτο αγώνα στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Eurocup.

Πλέον σε μια εβδομάδα στην Πολωνία η Ελένη Καπογιάννη και οι παίκτριές της θα έχουν πολύ δύσκολο έργο προκειμένου να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση.

Οι Πολωνές ήταν καλύτερες σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν το προβάδισμα (41-48 ημίχρονο), ενώ στο 33’ η διαφορά ήταν στους εννέα πόντους (43-52) με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 56-66.

Πρωταγωνίστριες για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Τζάζμιν Τζόουνς, που είχε 23 πόντους, αλλά πήρε πολλές προσπάθειες και είχε 7/21 σουτ εντός πεδιάς, με τη Ζιλιάν Αλέιν να προσθέτει άλλους 14 πόντους και να κάνει double-double με 12 ριμπάουντ. Στους 9 η Πηνελόπη Παυλοπούλου, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την πλευρά της Άρκα Γκντίνια, πρώτη σκόρερ ήταν η Ρένια Ντέιβις με 19 πόντους, κάνοντας double-double και με 13 ριμπάουντ, έχοντας και 5 ασίστ, με την Καμίλα Μπορκόφσκα να προσθέτει άλλους 15. Στους 11 η Μικαΐλα Κόουλινγκ.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Αλέιν 14 (12 ριμπάουντ), Τσβίτσκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς 23 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 9 (1), Χαιρεστανίδου, Σωτηρίου 4, Σταμολάμπρου, Θεοδωρομανωλάκη.