Κάντι Λα Σέου - Ελευθερία Μοσχάτου 70-61: Φινάλε με ήττα

Φινάλε με ήττα αλλά με καλή εμφάνιση για την Ελευθερία στο EuroCup.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της Ελευθερίας Μοσχάτου έφτασε στο τέλος του απόψε, με ήττα στην έδρα της Κάντι Λα Σέου με 70-61 που συνδυάστηκε όμως αυτή τη φορά με καλή εμφάνιση.

Η Ελευθερία χωρίς πίεση μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-9 στο 4ο λεπτό. Οι Ισπανίδες ισοφάρισαν (16-16) αλλά ξαναπήρε το προβάδισμα η ελληνική ομάδα. Η λήξη της α’ περιόδου βρήκε τις γηπεδούχες μπροστά με 24-23. Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, συνεχίστηκε και η β’ περίοδος. Στο 15’ η Κάντι ήταν μπροστά με 30-29. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελευθερία πίσω με 44-39.

Οι Ισπανίδες προσπάθησαν να ξεφύγουν στην επανάληψη (46-40), όμως η Ελευθερία είχε σφυγμό και ήταν από κοντά (46-45). Ανεβάζοντας στροφές, η Κάντι έκλεισε την γ’ περίοδο στο 60-52.

Οι γηπεδούχες είχαν πια τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με 70-61, με τα κορίτσια της Κατερίνας Χατζηδάκη να στέκονται αξιοπρεπώς μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 44-39, 60-52, 70-61

ΚΑΝΤΙ ΛΑ ΣΕΟΥ (Γκαρσία): Μπερ 6, Μπράουν 10 (8ρ., 3ασ.), Γκράντε 2, Λάχτινεν 5, Πάλμα 11 (10ρ.), Καμπιζάνο 13, Χερνάντεθ 5, Χινρικσντοτίρ 5, Ρεμενάροβα 7 (7ρ.), Σολέρ 6.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Μπικλ 19 (6ρ., 7ασ., 6κλ.), Κάιζερ 10 (9ρ.), Πάνγκαλος 7, Σπαθάρου 2, Ζεκ 18, Λέρη 5, Νάτσκου.

*Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ζαμπίνι Μπρνο νίκησε στη Γαλλία 74-70 την Καρόλο. Η τελική βαθμολογία: Κάντι Λα Σέου 11, Μπρνο 9, Καρόλο 9, Ελευθερία 7.