Ολυμπιακός - Ρουζομπέροκ 68-46: Έκαναν το καθήκον τους οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 68-46 την Ρουζομπέροκ και θα είναι στα πλέι οφ του EuroCup γυναικών

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, κέρδισε στο ΣΕΦ την Ρουζομπέροκ με 68-46 και ως μια από τις καλύτερες τρίτες ομάδες, θα βρίσκεται στα πλέι οφ του EuroCup γυναικών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ρουζομπέροκ προηγήθηκε με 11-6, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 15-13 με καλάθι της Ουίλιαμς. Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ψυχολογία και έκλεισαν την α’ περίοδο προηγούμενες με 24-13! Τα κορίτσια του Ολυμπιακού διατήρησαν τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν μια διαφορά ασφαλείας (33-21 στο 16’). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 37-26. Ουίλιαμς (16π.) και Βίτολα (12π.) έκαναν σπουδαίο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοπό να αφήσει την Ρουζομπέροκ να γίνει απειλητική. Κράτησε λοιπόν τα ηνία στην επανάληψη, παρά τις προσπάθειες των Σλοβάκων να επιστρέψουν (39-32 στο 25’). Με ένα 11-0 ο Θρύλος έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο στο +18 (52-34).

Χωρίς άγχος πλέον, τα κορίτσια του Νίκλα έπαιξαν ελεύθερα στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη εύκολα με 68-46.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-26, 52-34, 68-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Νικολοπούλου 4 (5ασ., 3κλ.), Σπυριδοπούλου 2, Τόμπιν 5 (11ρ., 3κοψ.), Βίτολα 17 (6ρ., 4ασ., 3κοψ.), Ουίλιαμς 24 (7ρ., 3κλ.), Δίελα 2, Κάντζι 5, Κολλάτου 9.

ΡΟΥΖΟΜΠΕΡΟΚ (Σούγια): Αντέλοβα 5, Χαντάκοβα (4κλ.), Γιαρόσοβα 5, Μιχαλίτσκοβα, Μικοβτσάκοβα 4, Μπούκνοβα 10 (7ρ.), Χαβράνοβα 7, Καλιούζνα 6, Στεφάνκοβα 2, Γιάτσκοβετς 7 (3ασ.).

*Η Ρένια Καρλάφτη δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό, καθώς προσβλήθηκε από γαστρεντερίτιδα και δεν ήταν σε θέση να παίξει.

*Στο άλλο ματς του ομίλου, η TTT Ρίγα νίκησε στη Λετονία 71-69 την Καϊσερί. Η τελική βαθμολογία: Ρίγα 12, Καϊσερί 9, Ολυμπιακός 9, Ρουζομπέροκ 6.