Lega Α: Νέο σοκ για Αρμάνι, ήττα από τη νεοφώτιστη Πιστόια - Η ομάδα του Σάκοτα κέρδισε τη Βίρτους!

Ήττες στην Ιταλία για τις Αρμάνι και Βίρτους. Η ομάδα του Μεσίνα γνώρισε νέα ήττα σοκ από τη νεοφώτιστη Πιστόια με 81-86, ενώ η Βίρτους ηττήθηκε από την Μπρίντιζι του Σάκοτα.

Τέσσερις ήττες σε 9 ματς στην Ιταλία μετράει πλέον η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ με 81-86 από τη νεοφώτιστη Πιστόια με 81-86.

Η ομάδα του Μεσίνα παρατάχθηκε χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με το προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-29 στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησαν διαφορά μέχρι το τέλος.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Πέιτον Ουίλις με 31 πόντους, 6/13 τρίποντα και 7 ριμπάουντ. Για τους Μιλανέζους προσπάθησε ο Σαβόν Σιλντς με 26 πόντους σε 29 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-39, 63-68, 81-86

Και η Βίρτους γνώρισε την ήττα από την Μπρίντιζι του Ντράγκαν Σάκοτα με 83-75. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα για την πρωτοπόρο.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπαγιέχε με 25 πόντους, ενώ για την ομάδα του Μπάνι οι Λούντμπεργκ και Σενγκέλια είχαν από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 40-39, 70-57, 83-75