Η Πλουμ "εκτέλεσε" τον Ολυμπιακό στην Χαλκίδα

Η Κέλσεϊ Πλουμ πήρε... φωτιά από την περιφέρεια, μέτρησε 20 πόντους με 4/8 τρίποντα και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί του Ολυμπιακού με σκορ 54-63.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του στην διοργάνωση της Euroleague, καθώς οι "ερυθρόλευκες" ηττήθηκαν από την Φενέρμπαχτσε στην Χαλκίδα με σκορ 54-63. Οι γηπεδούχες ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η τουρκική ομάδα έλεγξε τον ρυθμό, έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση.

Η ομάδα της Φενέρμπαχτσε είχε για κορυφαία παίκτρια την Κέλσεϊ Πλουμ, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους με 4/8 τρίποντα και 4/4 βολές. Κόστισε στην ομάδα του Ολυμπιακού το γεγονός πως είχε αρνητικό πρόσημο στον συχετισμό ασίστ/λάθη (11/17). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν στον τομέα του σκορ οι Τζέσικα Τόμας (11 πόντοι) και Κατερίνα Σωτηρίου (11 πόντοι), η οποία όμως δεν κατάφερε να σκοράρει στο κρίσιμο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το προβάδισμα με σκορ 9-12 στο 6'. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχες αντέδρασαν ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας στο +6 (21-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (31-31) στο 16', με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με σκορ 34-36. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που ο Ολυμπιακός είχε 4/10 τρίποντα, με την Σωτηρίου να έχει 11 πόντους, δίχως να έχει χάσει σουτ.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενες βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν άμυνες και σκόραραν στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας στο +8 (36-44) στο 15' με την Ντεμιρμέν. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πως δεν μπορούσε να αντιδράσει, με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται στο 30' με σκορ 42-52.

Στην τελευταία περίοδο, η Μάτιτς με μακρινό σουτ στο 36' μείωσε το σκορ σε 49-54, αλλά η Φενέρμπαχτσε συνέχιζε να είναι εύστοχη από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας το προβάδισμα της στο +11 (50-61) στο 37' με την Πλουμ. Αυτή ήταν και η στιγμή που ουσιαστικά έκρινε την εξέλιξη του ματς, καθώς ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλες δυνάμεις να αντιδράσει, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουν το "διπλό" με σκορ 54-63.

Tα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (2/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1)), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3 , Σωτηρίου 11 (1),

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Τσατίνεζ, Πλαμ 20 (4/8 τρίποντα), Βον 11 (7 ριμπάουντ), Βεραμεγιένκα 6, Ζανταλασίνι 4 (1), Τσόρα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.