Άρης - Ουλμ 88-99: Άδειασε στην παράταση... (highlights)

Ο Άρης πάλεψε, έστειλε με τρίποντο του Τολιόπουλου (81-81) το ματς στην παράταση αλλά εκεί ηττήθηκε 88-99 από την Ουλμ. Στο 3-5 πλέον οι Θεσσαλονικείς, στο 6-2 ανέβηκαν οι Γερμανοί.

Ο Άρης έπαιξε με καρδιά απέναντι στην ανώτερη Ουλμ, προηγήθηκε αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι, κατάφερε να μείνει «ζωντανός» με τρίποντο του Τολιόπουλου στο φινάλε της 4ης περιόδου (81-81), ωστόσο άδειασε στην παράταση και ηττήθηκε από την Ουλμ 99-88 στη Θεσσαλονίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι «κίτρινοι» έχουν φρικτά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς δεν είδαν το οφθαλμοφανές της παράβασης των βημάτων του Χουάν Νούνιεθ - φάση από την οποία ευνοήθηκε η Ουλμ, σκοράροντας με λέι απ στα 28.6'' για το τέλος.

Στο 3-5 έπεσε η ομάδα του Καστρίτη, ενώ οι πρωτοπόροι του Γερμανικού πρωταθλήματος ανέβηκαν στο 6-2.

Το παιχνίδι

Ο Άρης έπαιξε δυνατή άμυνα από τα μισά της πρώτης περιόδου και κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Μάλιστα, στο 13’ με δύο εύστοχες βολές του Καρ, οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τη διαφορά στο +9.

Οι Γερμανοί γύρισαν καλύτερα την μπάλα και μπόρεσαν στο 17’ να πάρουν το προβάδισμα με 38-36, εκμεταλλευόμενοι βέβαια τα λάθη αλλά και την αστοχία των γηπεδούχων. Με δύο βολές του Μποχωρίδη και μια άμυνα στο τέλος, ο Άρης κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με έναν πόντο (42-41).

Με όπλο του την άμυνα και με τους Καρ – Μποχωρίδη μπροστάρηδες, ο Άρης έκανε το 47-41 στο 22’ με την Ουλμ να φέρνει ξανά τούμπα το ματς, όταν έτρεξε σερί 8-0 για να κάνει το 51-53 στο 25’. Με το πρώτο τρίποντο του Χάρελ και με ένα δίποντο του Τολιόπουλου, η ομάδα του Καστρίτη πήρε ξανά τα ηνία (57-53) 4’ πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.

Η Ουλμ με ένα σερί στην 4η περίοδο πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων αλλά οι Καρ και Μποχωρίδης ευστόχησαν πίσω από τη γραμμή στο 35’ για το 70-70, κρατώντας τον Άρη μέσα στο ματς.

Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι δυνάμωσαν την άμυνα τους στην περιφέρεια και μείωσαν την επιθετική λειτουργία του Άρη. Ο Καρ βέβαια ήταν ζεστός και στο 39’ μείωσε στον πόντο (76-77).

Στο 30’’ είχαμε μια φάση που σήκωσε αρκετή συζήτηση. Ο Νούνιες έκανε ξεκάθαρα βήματα, οι διαιτητές δεν τα έδωσαν και ο Φιγκερόα με λέι απ έκανε το 81-78, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα.

Ο Τολιόπουλος όμως είχε τη δική του απάντηση, αφού 6.9’’ από το τέλος έβαλε μεγάλο τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, οι Γερμανοί με 8-0 σε δύο λεπτά έκαναν το 81-89, βάζοντας γερές βάσεις για το «διπλό».

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στα 51’’ από το φινάλε, όταν ο Νούνιεζ με γκολ-φάουλ έκανε το 86-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81 – 88-99 παρ.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Καρ 20 (4/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κατσίβελης 6 (1), Μποχωρίδης 13 (1), Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (1), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (2/6 τρίποντα).

ΟΥΛΜ (Γκαβέλ): Ντάντιετ 5 (1), Γιένσεν 4 (1), Μπρέτζελ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Χέρκενχοφ 5 (1), Νούνιεθ 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κλάπσαϊτζ 12 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φιγκεόρα 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Πάουλα (0/4 σουτ), Γιάλοου 12, Γουίλιαμς 20 (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/40 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 17/21 βολές, 24 ριμπάουντ (14 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ουλμ: 26/38 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 20/27 βολές, 45 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 11 επιθετικά), 31 ασίστ, 8 κλεψίματα, 22 λάθη, 2 μπλοκ.