Ρίγα - Ολυμπιακός 59-55: Το πάλεψε και τώρα... «κλειδώνει» την τρίτη θέση

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Λετονία από την αήττητη και πρωτοπόρο του ομίλου Ρίγα (59-55) και θα «κλειδώσει» την τρίτη θέση απέναντι στη Ρουζομπέροκ.

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο και αήττητη του ομίλου του στο EuroCup Ρίγα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα στις λεπτομέρειες με 59-55.

Οι «ερυθρόλευκες» όποτε βρίσκονταν πίσω στο σκορ από τις Λετονές είχαν απάντηση και πλησίαζαν, ροκανίζοντας την όποια διαφορά. Μάλιστα, στις αρχές της τρίτης περιόδου και με σκορ 31-26, οι παίκτριες του Νίκλα έτρεξαν ένα σερί 1-7, παίρνοντας το προβάδισμα με 32-33.

Η Ρίγα ανέκτησε τα ηνία του ματς, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφηνε τη διαφορά να ξεφύγει.

Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτισσες με πρωταγωνίστριες τις Χριστινάκη και Βίτολα έφεραν το ματς στον πόντο (49-48), ενώ η Τόμπιν με τρίποντο έκανε το 53-53.

Όμως, οι Σίλα και Λάμπερτ με ένα γρήγορο 4-0 έκανε το 57-53, ενώ στη συνέχεια χάθηκαν δύο κρίσιμες επιθέσεις για τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστινάκη 18 (5 ριμπάουντ), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 6 (7 ριμπάουντ), Βίτολα 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (6 ριμπάουντ), Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2 (1/6 σουτ), Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα.