Μπουργκ - Άρης 72-65: Η ανατροπή έμεινε στη μέση (highlights)

Ο Άρης ηττήθηκε 72-65 στη Γαλλία από την Μπουργκ. Μεγάλο ματς από τον Ζακαρί Ρισασέ.

Ο Άρης αν και βρέθηκε στο -19 (23-4) πριν ακόμη ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τολιόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στην Μπουργκ που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ζακαρί Ρισασέ.

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν τραγικό και η Μπουργκ μετέτρεψε σε πάρτι το πρώτο δεκάλεπτο. Στα μισά της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά 11-0 ενώ μετά το πρώτο εύστοχο καλάθι του Άρη (11-2), η διαφορά έφτασε στο +19 (!), δυο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-4) που βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 25-8.

Παρά το κάκιστο ξεκίνημα, ο Άρης δεν τα παράτησε και με όπλο την άμυνά του επέστρεψε άμεσα. Μείωσε σε 25-14 με ένα γρήγορο 6-0 στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα στο τέλος του ημιχρόνου, με το τρίποντο του Τολιόπουλου (37-34). Από τη στιγμή που ο Άρης επέστρεψε από το 23-4 γρήγορα, η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο με νέο τρίποντο του Τολιόπουλου, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν και μπροστά για πρώτη φορά με 37-39 (7.47 πριν από το τέλος της περιόδου).

Η Μπουργκ όμως έβγαλε με τη σειρά της αντίδραση, δεν άφησε τον Άρη να ξεφύγει, πήρε ξανά τη ηνία και με σερί 14-4 πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (51-43). Οι «κίτρινοι» μπορεί να μείωσαν εκ νέου στους τέσσερις αλλά οι Γάλλοι με τον Ζακαρί Ρισασέ (γιος του Στεφάν Ρισάσε που έπαιξε στον Ολυμπιακό) να κάνει μεγάλο ματς ξέφυγαν με 11 πόντους (65-54), 4.38 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Χάρελ απάντησε με τέσσερις σερί πόντους 67-60 (2.30 πριν από το τέλος) αλλά ο Γκάλινατ 1.49 πριν από τη λήξη αστόχησε για να μειώσει σε 67-62. Ο ίδιος 92 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με 2/2 βολές έκανε το 67-62 αλλά ο Μόργκαν με τρίποντο (πρώτο εύστοχο στο ματς) στην επόμενη φάση έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα του Άρη (70-62).

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 70-65, 40 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα αλλά ο Άρης δεν απέφυγε την ήττα (4η).

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65.

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2/6 τρίποντα), Σάλας 9 (3 ριμπάουντ), Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2/3 τρίποντα), Μόργκαν 12 (5 ασίστ, 5κλεψίματα), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (5 ριμπάουντ), Κόκιλα 2, Ζουλιέν.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Καρ 5, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8 ριμπάουντ), Γκάλινατ 4.