Άρης - Κλουζ 59-61: Ήττα στις λεπτομέρειες (highlights)

Ο Άρης ηττήθηκε (59-61) στη Θεσσαλονίκη από την Κλουζ - Αστόχησε στο τέλος ο Γκάλινατ.

Ήττα για τον Άρη στη Θεσσαλονίκη από την Κλουζ (59-61). Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές απουσίες (Τολιόπουλος, Σλαφτσάκης, Μπλούμπεργκς), αλλά παρά το γεγονός στάθηκαν ανταγωνιστικοί και θα μπορούσαν να είχαν πάρει το ματς. Στο τέλος όμως ο Ρομπέρτο Γκάλινατ στάθηκε μοιραίος. Ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε δύο φορές σε προσπάθεια να στείλει το ματς στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα (33-32 το ημίχρονο), με το παιχνίδι να αποκτά δραματικό χαρακτήρα προς το τέλος της αναμέτρησης. Ο Αρης ήθελε ένα ξέσπασμα για να κλέψει τη νίκη. Μετά από μια μεγάλη διακοπή για τεχνικούς λόγους, ο Άρης έφερε το σκορ στα ίσα στο 32' (49-49) ύστερα από τρίποντο του Χάρελ. Στο 39' οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 59-56 με πρωταγωνιστή τον Ρομπέρτο Γκάλινατ, με τον Άρη να παίρνει να πατά γερά στα πόδια του. Στη συνέχεια, όμως, το ματς πήγε στη δύναμη, στις επαφές και στα φάουλ. Η Κλουζ στάθηκε ψύχραιμη στις βολές, τις έβαλε όλες και πήρε το προβάδισμα (59-61) στα 25'' πριν τη λήξη. Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ έχασε δυο προσπάθειες στο τέλος για δίποντο και ο σύλλογος από τη Ρουμανία πήρε τη νίκη με σκορ 59-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 5 (7 ριμπάουντ), Καρ 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11, Φίλλιος, Μποχωρίδης 4, Περσίδης, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 10 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (3/5 τρίποντα, 6 λάθη).

ΚΛΟΥΖ (Σίλβασαν): Γκούζμαν 6 (6 ριμπάουντ), Μέγιερις 12 (6 ριμπάουντ), Λαπουστέ, Ροσνάφκσι, Σίλεϊ, Στιπάνοβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κατέ 7, Ματσίουτσα, Έντι 8 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Ρίτσαρντ 10 (4 ριμπάουντ), Μοκόκα 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/37 δίποντα (37%), 6/23 τρίποντα (26%), 13/15 βολές (86%), 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κλουζ: 18/35 δίποντα (51%), 3/21 τρίποντα (14%), 16/21 βολές (76%), 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη.