Ελευθερία Μοσχάτου - Καρόλο 58-96: Κατέρρευσε στο τέλος...

Η Ελευθερία Μοσχάτου ηττήθηκε από την Καρόλο με 58-96.

Η Καρόλο ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου στους ομίλους του EuroCup, καθώς μετά την ευρεία νίκη της στη Γαλλία (108-42) την κέρδισε και εδώ με 96-58. Η Ελευθερία ήταν ανταγωνιστική στο α’ ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της γαλλικής ομάδας.

Η Καρόλο προηγήθηκε στην αρχή με 6-0, αλλά η Ελευθερία ισοφάρισε γρήγορα (6-6) και πήρε και κεφάλι με τρίποντο της Πάνγκαλος (11-8). Στη συνέχεια είχαμε μάχη, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Η α’ περίοδος έληξε στα ίσα (19-19). Οι Γαλλίδες έκαναν το 21-25 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (25-25). Η Καρόλο ξέφυγε εκ νέου με 27-34 και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (32-41).

Στην επανάληψη, ήταν φανερή η ανωτερότητα της γαλλικής ομάδας. Παρά τις προσπάθειες της Ελευθερίας, η Καρόλο άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ (41-60). Στο 30’ είχαμε το 47-66. Η Ελευθερία μείωσε μέχρι και τους 15 στην τελευταία περίοδο, αλλά η Καρόλο με δυνατό φίνις (23-0 σερί!) έφτασε στη νίκη άνετα με 96-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 47-66, 58-96

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Αλιφραγκή 2, Χουγκάζ, Σπαθάρου 11 (4ασ.), Σταμούλου 5, Ταμπάκου 2, Μπικλ 10 (5ρ.), Κάιζερ 4 (5ρ.), Πάνγκαλος 6, Βιντσιλαίου 2 (5ασ.), Ζεκ 16.

ΚΑΡΟΛΟ (Γερνό): Κέσλερ 2, Ενγκαφινά 6, Σερφ 12 (9ρ.), Σισόκο 10, Τοπούζοβιτς 10, Μπουντερά 25 (7ασ.), Μπροσάντ 10 (9ασ.), Κόλεϊ 5, Ουόκερ 16 (10ρ.).

* Στο άλλο ματς του ομίλου, η Κάντι Λα Σέου κέρδισε στην Ισπανία 69-66 τη Ζαμπίνι Μπρνο. Η βαθμολογία: Καρόλο, Κάντι 7, Ελευθερία, Μπρνο 5. Η επόμενη αγωνιστική: Μπρνο – Ελευθερία, Καρόλο – Κάντι (22/11).