Ολυμπιακός - Καϊσερί 73-95: Κακιά ήττα...

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν και τη διαφορά από την Καϊσερί.

Σε μια άσχημη βραδιά, τα κορίτσια του Ολυμπιακού έχασαν στο ΣΕΦ από την Καϊσερί με 73-95 και δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν ούτε το +16 της νίκης στην Τουρκία. Περιπλέκεται έτσι η υπόθεση-πρόκριση στον επόμενο γύρο του EuroCup.

Σε γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τη Νικολοπούλου να επιστρέφει δυνατά απ’ την απουσία της και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-3. Η Καϊσερί απάντησε με ένα 8-0 και προσπέρασε με 7-11. Οι «ερυθρόλευκες» με καλές επιλογές πήραν και πάλι κεφάλι (17-11) με ένα δικό τους 10-0. Με καλάθι της Χριστινάκη η διαφορά ανέβηκε στο 21-13 και η α’ περίοδος έκλεισε στο 22-13.

Η Καϊσερί μείωσε σε 22-17 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά με τη Βίτολα ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου (28-20). Οι φιλοξενούμενες βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν ξανά (28-25). Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και η Καϊσερί πέρασε μπροστά (30-32), αναγκάζοντας τον Νίκλα σε νέο τάιμ άουτ. Οι Τουρκάλες είχαν πάρει τον έλεγχο και έκαναν το 33-43. Το ημίχρονο έληξε με 38-45, με τρίποντο της Βίτολα στο φινάλε.

Η επανάληψη δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό, που βρέθηκε πίσω με δέκα πόντους. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 43-50, αλλά η Καϊσερί είχε τις απαντήσεις και πήγε στο 43-56. Η Χριστινάκη με τρίποντο έκανε το 50-59. Οι Πειραιώτισσες όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και στο 30’ ήταν πίσω με 56-68.

Με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να μην έχουν καθόλου ψυχολογία, η Καϊσερί πήγε στο +17 (56-73) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν αποδεχτεί την ήττα τους και στόχος ήταν να κρατήσουν τη διαφορά του α’ γύρου. Τα πράγματα όμως γίνονταν όλο και χειρότερα, με τις Τουρκάλες να κάνουν το 70-90. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 73-95.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χριστινάκη 14 (5ρ.), Κολλάτου 4 (3ασ.), Σύρρα, Βίτολα 22 (5ρ.), Ουίλιαμς 17 (6ασ.), Κάντζι 8, Καρλάφτη 2, Μόρισον, Νικολοπούλου 5, Σπυριδοπούλου 1.

ΚΑΪΣΕΡΙ (Οζσάρι): Αρί 2, Τσούιτς 23 (8ρ.), Έλενμπεργκ-Ουίλεϊ 30, Γκιουνάι 13, Χολμς 13, Γκεζγκίν 9, Γκοκντεμίρ 2, Πετρονίτε 3 (8ρ.).

* Στο άλλο ματς του ομίλου, η TTT Ρίγα πήρε τη νίκη στην έδρα της Ρουζομπέροκ με 71-54. Η βαθμολογία: Ρίγα 8, Καϊσερί, Ολυμπιακός 6, Ρουζομπέροκ 4. Η επόμενη αγωνιστική: Καϊσερί – Ρουζομπέροκ, Ρίγα – Ολυμπιακός (22/11).

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς η Καϊσερί να μας πιέσει στη ζώνη, αρχίσαμε να είμαστε πολύ βιαστικοί στην επίθεση, σουτάραμε μετά την πρώτη πάσα. Δεχτήκαμε πολλά τρανζίσιον, χαλάσαμε την άμυνά μας, χαλάσαμε το μυαλό μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθήσαμε με λάθος τρόπο επιθετικά, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, δεν έχουμε ρυθμό, είχαμε παίκτριες μετά από τραυματισμό, κάναμε πάρα πολλά λάθη και η Καϊσερί μας κέρδισε δίκαια».

Ελένη Σύρρα: «Ήταν ένα δύσκολο ματς, ήταν διαφορετική ομάδα από το πρώτο ματς. Μας στοίχισε πολύ η άμυνα, ήταν αρκετά επιθετικές οι αθλήτριες της Καϊσερί. Δεν μπορούσαμε να σταθούμε, λόγω των ελλείψεων που είχαμε, των τραυματισμών. Το αφήνουμε πίσω, πάμε για το επόμενο ματς, που είναι πολύ σημαντικό. Μονόδρομος είναι η νίκη».