Εφές- Γαλατασαράι 76-95: Θρίαμβος μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί»

Η Γαλατασαράι πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί της Εφές Αναντολού με σκορ 95-76 εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

«Πάρτι» έστησε η Γαλατασαράι μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» που επικράτησε με 95-76 της Εφές Αναντολού για την 5η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η «Τσίμπομπομ» από τα πρώτα λεπτά επέβαλε το παιχνίδι της, εκμεταλλεύτηκε την κούραση των γηπεδούχων από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στην EuroLeague και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα δέκα πόντων (35-45).

Στην τέταρτη περίοδο όμως η διαφορά άρχισε να «ανοίγει» με τη Γαλατά να είναι… σαρωτική και να προηγείται με 65-84 στο 36’ για να φτάσει στον θρίαμβο με 76-95.

Πρώτοι σκόρερς για τους νικητές ήταν οι Τουντσέρ με 16 πόντους και Κοκσάλ με 14, ενώ από την Εφές προσπάθησε ο Ταϊρίκ Τζόουνς με 18.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-45, 59-68, 76-95