Ρουζομπέροκ - Ολυμπιακός 46-59: Ερυθρόλευκη κυριαρχία!

Ο Ολυμπιακός νίκησε στη Σλοβακία 59-46 τη Ρουζομπέροκ και πέτυχε το δεύτερο του «διπλό» στο EuroCup γυναικών

Μετά την Τουρκία, δεύτερο «διπλό» για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο EuroCup, καθώς κέρδισαν στη Σλοβακία 59-46 τη Ρουζομπέροκ και με 2-1 είναι στην δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την TTT Ρίγα. Σπουδαία εμφάνιση από Βίτολα, Ουίλιαμς και Χριστινάκη.

Η αναμέτρηση άρχισε με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Το α’ δεκάλεπτο πήγε όλο έτσι και στο 10’ η Ρουζομπέροκ ήταν μπροστά με 13-12. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στη β’ περίοδο και κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ (18-25 στο 16’). Γρήγορα ωστόσο οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (25-25). Το ημίχρονο βρήκε τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπροστά με 28-27. Χριστινάκη και Ουίλιαμς είχαν από 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός στην επανάληψη έκανε το 28-33 και το 32-37. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο και στο 30’ ήταν μπροστά με 40-36. Τα κορίτσια του Θρύλου ήταν αποφασισμένα για το «διπλό» και ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ (36-44) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχες άσκησαν πίεση στις παίκτριες του Νίκλα, όμως αυτές έδειξαν χαρακτήρα και πήγαν στο 40-51 (35’). Έχοντας επιβάλει τον νόμο του, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τέλος και πήρε τη νίκη με 59-46!

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59

ΡΟΥΖΟΜΠΕΡΟΚ (Σούγια): Χαντάκοβα 4 (11ρ.), Χαβράνοβα 2 (8ρ.), Γιαρόσοβα 7, Καλιούζνα 2, Μιχαλίτσκοβα 3, Αντέλοβα 10, Μικοβτσάκοβα, Γιάτσκοβετς 18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χριστινάκη 14, Κάντζι 2, Καρλάφτη 4, Κολλάτου 2 (3ασ.), Βίτολα 16 (14ρ.), Δίελα, Μόρισον 2, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Ουίλιαμς 16.

*Στο άλλο ματς του ομίλου, η TTT Ρίγα υπέταξε μέσα στην Τουρκία 80-60 την Καϊσερί. Η βαθμολογία: Ρίγα 6, Ολυμπιακός 5, Καϊσερί 4, Ρουζομπέροκ 3. Η επόμενη αγωνιστική (1/11): Ολυμπιακός – Καϊσερί, Ρουζομπέροκ – Ρίγα.