Ελευθερία Μοσχάτου - Ζαμπίνι Μπρνο 70-68: Ιστορική πρώτη νίκη! (pics)

Μεγάλη νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου κόντρα στη Μπρνο με 70-68.

Ιστορική πρώτη νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου στους ομίλους του EuroCup, καθώς με ψυχή τα κορίτσια της Κατερίνας Χατζηδάκη κέρδισαν την τσέχικη Μπρνο με 70-68! Μπικλ (21π., 11ρ.), Κάιζερ (17π., 11ρ.) και Ζεκ (18π., 7ασ.) τριπλέτα-φωτιά για την Ελευθερία!

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-7, για να απαντήσει η Ελευθερία για το 5-9. Η Μπρνο έκανε το 7-16, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 12-16. Σκορ α’ δεκαλέπτου 20-24. Στο ίδιο περίπου μοτίβο κύλησε και η β’ περίοδος, με την Ελευθερία να έχει από κοντά την Μπρνο. Μάλιστα κατόρθωσε και να προσπεράσει με 37-36! Με ψυχολογία η ομάδα του Μοσχάτου πήγε στα αποδυτήρια με αέρα οκτώ πόντων (46-38).

Οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη γ’ περίοδο, αλλά οι Τσέχες ανεβάζοντας στροφές προσπέρασαν με 53-56 (30’). Η Μπρνο ξέφυγε με 55-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η Ελευθερία καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια, έφερε το ματς στον πόντο (66-67) και ισοφάρισε με την Μπικλ (68-68). Η ίδια έκανε το 70-68 και με την Μπρνο να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η Ελευθερία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στους ομίλους!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Νάτσκου 2, Πάνγκαλος 5, Λέρη 3, Τούρουντιτς 4, Κάιζερ 17, Ζεκ 18, Μπικλ 21.

ΖΑΜΠΙΝΙ ΜΠΡΝΟ (Προύσα): Στουπάλοβα 16, Σμουτνά, Χάμζοβα 8, Σενεσάλ 15, Τσέχοβα 6, Καϊτλίτσοβα 2, Κιούναν 11 (11ρ.), Σκλενάροβα 8, Μπάμπιτς 2.