Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα - Παναθηναϊκός 63-67: Στο τέλος πάλι οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στη Σλοβακία 67-63 τη Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα.

Όπως και στην πρεμιέρα, ο Παναθηναϊκός στο τέλος πήρε ένα πολύτιμο «διπλό», επικρατώντας αυτή τη φορά της Σλάβια Μπάνσκα Μπρίστριτσα με 67-63 και ζευγάρωσε τις νίκες του στον 5ο όμιλο του EuroCup. Τζόουνς (22π.) και Τσβίτκοβιτς (14π.) κορυφαίες του ΠΑΟ.

Οι «πράσινες» μπήκαν από την αρχή δυνατά (7-0) και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενες με 21-13. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-24 στα μέσα της β’ περιόδου, αλλά με ένα 12-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 36-20. Η Σλάβια μάζεψε κάπως τη διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 27-38.

Οι «πράσινες» διατήρησαν τον έλεγχο στην γ’ περίοδο, με τις Σλοβάκες ωστόσο να μην χάνουν την επαφή με το σκορ. Μάλιστα μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα (50-50), με τον Παναθηναϊκό στο 30’ μπροστά με βραχεία κεφαλή (50-52).

Ο ΠΑΟ ξέφυγε με 57-50 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά σκληρό καρύδι η Σλάβια ισοφάρισε (60-60). Για δεύτερη σερί αγωνιστική ο Παναθηναϊκός επιβίωσε στο φινάλε και πήρε τη νίκη με 67-63, κάνοντας το «2 στα 2» στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67

ΣΛΑΒΙΑ ΜΠΑΝΣΚΑ ΜΠΙΣΤΡΙΤΣΑ (Ζίρκοβα): Μπογκίτσεβιτς 10, Μπραμπένκοβα 8, Μπούρα 10, Μούγιοβιτς 9 (10ασ.), Σιμονοβίτσοβα 10, Χολίκοβα, Κοζάκοβα 2, Μαρτίσκοβα 14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 14 (8ρ.), Τζόουνς 22, Παυλοπούλου 5 (7ασ.), Σωτηρίου 7, Σταμολάμπρου 8, Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Ρέιντζ 7, Θεοδωρομανωλάκη.