Μέχελεν - Παναθηναϊκός 87-91: Στην παράταση νικήτριες οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βέλγιο 91-87 τη Μέχελεν στην παράταση

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός στην παράταση κέρδισε στο Βέλγιο 91-87 τη Μέχελεν και μπήκε με το δεξί στους ομίλους του EuroCup. Τζόουνς και Σταμολάμπρου πρωταγωνίστριες του ΠΑΟ.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-9, αλλά οι Βελγίδες απάντησαν για το 19-15. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στα ίσα (25-25). Οι «πράσινες» με δυο τρίποντα της Σταμολάμπρου ξέφυγαν με 25-31 στην έναρξη της β’ περιόδου, αλλά γρήγορα η Μέχελεν έκανε το 30-31. Στη συνέχεια πήρε και κεφάλι με 35-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (40-40), δείγμα της απόλυτης ισορροπίας στο παρκέ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η λήξη του γ’ δεκαλέπτου βρήκε τη Μέχελεν να προηγείται με 58-56.

Οι γηπεδούχες μπόρεσαν να αποσπαστούν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (65-56), με την Καπογιάννη αμέσως να παίρνει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» πλησίασαν σε 65-63, αλλά και πάλι η Μέχελεν βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει (72-65). Αρνούμενος να παραδοθεί ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά σε 74-72 με τρίποντο της Τζόουνς. Η ίδια έστειλε το ματς στην παράταση με επιθετικό ριμπάουντ (σε άστοχο τρίποντο της Σταμολάμπρου) και καλάθι στο φινάλε!

Η Μέχελεν έκανε το 79-74 στην έναρξη του έξτρα πενταλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 81-82 με τρίποντο της Σταμολάμπρου. Δείχνοντας χαρακτήρα στο τέλος οι «πράσινες» πήραν τη νίκη με 91-87.

Την άλλη Τετάρτη ο Παναθηναϊκός παίζει στη Σλοβακία με τη Μπίστριτσα, η οποία γνώρισε βαριά ήττα στην Πόλη από τη Μπεσίκτας με 97-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-40, 58-56, 74-74 (κ.α.), 87-91

ΜΕΧΕΛΕΝ (Ντίελς): Ααρνισάλο 16, Νόβελερς 8 (8ασ.), Ρις 24 (9ρ.), Ρεσιμόντ 17 (9ρ.), Στραουτμάνε 20, Μπάρελ, Γκούιτ 2, Κιμπεντί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 11, Τζόουνς 31 (10ρ.), Παυλοπούλου 12 (5ασ.), Σωτηρίου 11, Σταμολάμπρου 18, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Ρέιντζ 5, Θεοδωρομανωλάκη 3.