Καϊσερί - Ολυμπιακός 69-85: Άλωσαν την Καισάρεια!

Σπουδαία τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν 85-69 την Καϊσερί.

Ιδανικό ξεκίνημα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο EuroCup, καθώς κέρδισαν στην Τουρκία 85-69 την Καϊσερί! Σε μια «καυτή» έδρα στην Καισάρεια, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια συνήλθαν και καλύτερες πήραν τη νίκη. Για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου, ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί την προσεχή Τρίτη την TTT Ρίγα.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Μετά το αρχικό 7-7, οι γηπεδούχες κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ (15-9). Η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν καλή και η Καϊσερί πήγε στο +9 (22-13). Το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 24-15. Βγάζοντας αντίδραση, οι αθλήτριες του Νίκλα μείωσαν σε 24-20 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου. Με τρίποντο της Κολλάτου το παιχνίδι ήρθε σε απόσταση αναπνοής (26-25). Η Καϊσερί μπόρεσε πάλι να πάρει μια μικρή διαφορά (32-26), αλλά ο Ολυμπιακός με Χριστινάκη, Ουίλιαμς και Βίτολα, προσπέρασε με 32-33! Το ημίχρονο έληξε με την τουρκική ομάδα μπροστά με 37-35.

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στην επανάληψη. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βρει ρυθμό και πήραν κεφάλι στο σκορ με 47-53. Τρίποντο της Νικολοπούλου έκανε το 47-56! Ο Ολυμπιακός είχε πλέον τον έλεγχο και πήγε στο 49-60 με το οποίο ολοκληρώθηκε η γ’ περίοδος.

Η ανωτερότητα των κοριτσιών του Θρύλου ήταν εμφανής και το σκορ έγινε 57-71! Η Καϊσερί είχε …παραδοθεί και ο Ολυμπιακός παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, έφτασε στη νίκη με 85-69!

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85

ΚΑΪΣΕΡΙ (Οζσάρι): Τσούιτς 17, Έλενμπεργκ-Ουίλεϊ 18, Γκεζγκίν 3, Πετρονίτε 15 (9ρ.), Ρίτσαρντσον 14, Αρί, Γκιουνάι 2 (6ασ.), Καράκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Κολλάτου 3, Νικολοπούλου 20 (9ασ.), Σπυριδοπούλου 3, Βίτολα 16 (8ρ.), Ουίλιαμς 16 (9ρ., 7ασ.), Χριστινάκη 18, Δίελα, Κάντζι, Μόρισον 9, Σύρρα.

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στις παίχτριες για τη νίκη! Ξεκινήσαμε αγχωμένοι, καθώς δεν έχουμε πολλά παιχνίδια και μας λείπει ο ρυθμός, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο καταλάβαμε, ειδικά στην άμυνα, τι ακριβώς έπρεπε να κάνουμε, διορθώσαμε τα λάθη και επικρατήσαμε. Η σεζόν είναι μεγάλη, κρατάμε τη νίκη και προχωράμε στο επόμενο εντός έδρας με τον Ηρακλή».

### Στο άλλο ματς του ομίλου η TTT Ρίγα νίκησε εντός 81-56 τη Ρουζομπέροκ.