Η Μπαρτσελόνα υπέταξε την Μπανταλόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπανταλόνα με 95-79 και ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα στο ισπανικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Οι δύο ομάδες πήγαινα χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Η ομάδα του κόουτς Γκριμάο είχε ένα επί μέρους σκορ 24-17 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-57). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπανταλόνα με 95-79.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Πάρκερ και Κάλινιτς με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τους Μπριθουέλα, Γουίλι Ερνανγκόμευ και Σατοράνσκι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Άντριους και Μπρόντζιασκι με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-20, 44-40, 68-57, 95-79